Hilmi Yavuz’dan Yazın Okunması Gereken 5 Kitap

Çarşamba, 20 Ağustos 2014 15:40

Yazın ne okuyalım diye düşünüyorsanız, Hilmi Yavuz Dipnot Tablet okurları için Yazın Okunması Gereken 5 Kitap öneriyor.

 

1.Osmanlı Entelektüel Geleneği – Fatih M.Şeker

Türk tarih tecrübesinin Osmanlı aşaması, siyasi ve fikri sahada istikrâr ve kemâlin arandığı dönemdir. Fatih Şeker’in Dergah Yayınları’ndan çıkan kitabı Osmanlı Entelektüel Geleneği bu aşamalara ışık tutuyor.

2.Modern Türk Düşüncesinin Sosyolojisi – Cevat Özyurt

Sosyal ve siyasal sorunlara yaklaşımlarındaki farklılıklar, doğal olarak aydınlar arasında bölünmelere neden olmuştur. Osmanlı’da ondokuzuncu yüzyılda oluşan siyasal kimlikler sırayla Batıcılık, Muhafazakârlık ve İslâmcılık olmuştur. Bu üç kimliğin ortak özelliği, Osmanlıcılık kimliğini de içermeleridir. Yirminci yüzyılın başlarında bu kimliklere Türkçülük de eklenmiştir. Cevat Özyurt’un Kadim Yayınları’ndan çıkan kitabı bu kimlikleri masaya yatırıyor.

3.Mevlana-Şems Dostluğu – Bayram Ali Çetinkaya

Mevlânâ Celâleddîn-i Rumî ve ardından bıraktığı şaheserleri, âdeta bir dünya mirasıdır. Zirâ onun öğretisi, sadece Müslümanlar arasında değil, farklı inanç, ırk, renk ve ideolojilerde olumlu yankılar bulmuştur. Ölümünün üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen, bir dünya düşünürü ve filozofu olarak, eserleri ve fikriyâtı, güncelliğini ve tazeliğini korumaktadır. Mevlânâ’yı hamken yakan ve pişiren, sonunda yetkinliğe ulaştıran Şems-i Tebrizî de unutulmamalıdır. Gizemli bir sûfî olan Şems’in olağandışı hayat serüveni ve nihâyetinde Mevlânâ’yla Konya’da vuslatı, ikiz ruhların ilk buluşmasıdır. Ali Çetinkaya’nın İnsan Yayınları’ndan çıkan kitabı bu buluşmayı anlatıyor.

 

Tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play