Hillary Clinton emaillerini halka açık olarak yayınlayacak

Çarşamba, 18 Mart 2015 09:30

ABD Eski Dışişleri Bakanı ve henüz resmi olarak duyurmasa da 2016 seçimlerinde muhtemel başkan adayı Hillary Clinton’ın başı mail adresi ile dertte. Dünya basını neredeyse bir haftadır Clinton’un resmi yazışmaları için bakanlığın kendisine tahsis ettiği email adresini değil de özel email adresini kullanmasını tartışıyor.

ABD kongresinin 2012 yılında gerçekleşen Bingazi saldırısını araştıran komisyonunun çalışmaları sırasında ortaya çıkan ve New York Times gazetesinin duyurduğu olay “Emailgate” olarak etiketlendi bile. Esas sorun Clinton’un kişisel email adresi ile attığı resmi yazışmaların arşivlenememiş olması. Clinton’un devlet arşivine komisyonun talebi üzerine daha sonra gönderdiği 55 bin email ise kendi filtresinden geçirdiği emailler. Clinton “kızımın düğün organizasyonu, özel mesajlar, yoga derslerim vs.” diye nitelendirdiği binlerce email ise kendisi tarafından gerekli olamadığı için silinmiş. Sonuç olarak 4 yıl boyunca dışişleri bakanlığı yapmış olan ve Bingazi saldırısı gibi halen komisyon soruşturması devam eden bir olay sırasında görevde olan bir ismin emailleri resmi prosedür içinde arşivlenememiş oldu. Başka bir sorun ise güvenlik. Clinton bir yandan da devletin Internet güvenliği altında olan mail adresi yerine kendi özel mail adresini kullanarak uluslararası hackerlare davetiye çıkartmış oldu. Ancak eski bakan bunu da reddediyor ve özel mailinin evindeki serverlardan işletildiğini ve yine devlet korumasında olduğunu söylüyor.

Hillary Clinton2Günlerce süren tartışmaların ardından Clinton’un basın toplantısında verdiği açıklama ise kimseyi tatmin etmedi. Clinton savunma olarak ”Kişisel mail adresimi kullandım çünkü buna izin vardı. Kişisel adresimden kimseye gizli bilgi içeren mail göndermedim. Ama şimdi düşününce kişisel mailimi kullanmak iyi bir fikir değilmiş diyorum. Bunu, iki ayrı mail adresi için, iki ayrı telefon kullanmamak için yaptım. Ama belki de iki ayrı telefon kullanıp iki ayrı adresten yazmalıydım” dedi. Bu açıklama ardından hemen herkes “iki ayrı mail için, iki ayrı telefon gerekmez” diyerek Clinton’un mazeretini saçma buldu. Sosyal medya ise “iki ayrı mail adresi idare edemeyen insan ülkeyi nasıl yönetecek?” eleştirileri getirildi. Olaya çok daha farklı bir açıdan bakanlar da var. Clinton’un bilerek ve farkında olarak kişisel hesabını kullandığını ve Bingazi olayı ile ilgili maillerini ya da görevi süresince yaptığı yazışmaları saklama yolu olarak bu mazereti sunduğunu düşünenler, eski dış işleri bakanının bir an önce tüm Bingazi maillerini devlete teslim etmesini talep ediyorlar.

Hillary Clinton ise mailleri saklamadığını kanıtlamak için ilginç bir öneri ile geldi. Görevi süresince yazdığı özel hayatı dışındaki tüm mailleri kamuoyu ile paylaşacağını açıkladı.  Halka açık bir websitesinde yayınlanacak olan Clinton’un emailleri devletin gizli bilgilerini içermemesi açısından önce tabii ki devletin süzgecinden geçecek. 2012 yılında Libya, Bingazi’de bulunan ABD’de büyükelçiliğine yapılan saldırıda büyükelçi Christopher Stevens da dahil 4 kişi hayatını kaybetmişti. İşte bu olayın ardından Hillary Clinton ve Dışişleri Bakanlığı, Amerikan halkını Bingazi olayları hakkında yanlış bilgilendirdiği suçlamaları ile karşı karşıya kalmıştı. Clinton kongre karşısında ifade vermişti. Şimdi ise Clinton’un Bingazi araştırma komisyonu tarafından tekrar ifadeye çağırılacağı konuşuluyor.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı ve  Dipnot Tablet’in 208. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play