Hilal Akkuzu, Bloggerlık ve Vloggerlık Üzerine yazdı

Pazar, 14 Ağustos 2016 17:08

Özgür ve Özgün Dünyanı Sen Yarat!

Bloggerlık ve Vloggerlık Üzerine

Hazırlayan: Hilal Akkuzu

Günümüz insanının ihtiyaçlarından bir demirbaş listesi çıkarsak internet hiç şüphesiz ilk beşe girerdi. Öyle ki alışverişten bankacılığa, satış ve pazarlamadan online asistanlık hizmetlerine kadar birçok alanda hayatımızın içinde. Böylesi gelişen ve değişen bir dünyada internet üzerinden yapılan işlerin çeşitlenmesi de hiç şaşırtıcı değil. Dolayısıyla gittikçe kalabalıklaştığımız ve rakiplerimizin sayısının gün geçtikçe arttığı bu dönemde hep yenisini,  hiç bulunmamışı arıyor, orijinal fikirlere muhtaç hale geliyoruz. İşte bloggerlık ve daha yeni yeni peyda olmuş vloggerlık, bu aranan taze kanlardan. Gerçi keşfedildikten sonra insanların ilgisine ve merakına mazhar olmuş alanlar hemen koca kalabalıkların ilgi alanına giriyor olsa da orijinal fikirler ve içerikler her şekilde okuyucusunu – izleyicisini buluyor. Peki nedir bu bloogerlık ve vloggerlık?

Blogger sistemi Google tarafından ücretsiz olarak sunuluyor. Kurulumu sebebiyle oldukça gelişime açık bir sistem. Blogger sistemi herkesin bir web sitesinin olmasını sağlıyor. Sistemin bu geliştirilebilir yapısı hayalinizdeki web sitesini yapmanızı sağlarken kimlikliğinizi, amacınızı, mesleğinizi ya da siz kendinizi ne yönünüzle göstermek istiyorsanız o halinizi dilediğiniz gibi yansıtmanızda etkin bir rol üstleniyor. Ücretsiz edinebildiğiniz bir sistem olması da cabası. Bahsettiğimiz gibi bu web sitesi sizin. Dilediğiniz içeriği oluşturabilir, dilediğiniz konular üzerinde incelemelerinizi okuyucularınızla paylaşabilirsiniz. Bu işin en önemli ve çekici yönlerinden biri de eğer güzel ve farklı bir iş yapıyorsanız karşılığını fazlasıyla alabiliyorsunuz. Kendinizi geliştirip takipçilerinizi arttırdıysanız bu süreçte Google adsense  imkanlarını da kullanarak ciddi paralar kazanabilirsiniz.

Gelelim bu işin emsallerine. Derya deniz misali yığınla örnekleri arasından sıyrılmayı başaranlar da hatrı sayılır sayıda çok. Biz sadece içlerinden en ilginç ve güzel örnek olabilecek birkaç blog seçtik sizler için. Buyrun :

BEN BUGÜN BUNU ÖĞRENDİM: Hastalarıyla yaşadığı ilginç deneyimlerini anlatan bir doktorun blogu. İlginç diyaloglar ve olayların anlatıldığı bu blogu takip edebilirsiniz.

BODOSLAMADAN KİTAP: Sloganı “kitaba kafa atanlar içindir” olan bir blog zannederiz ki ilginizi çekecektir.

EKSTRA BAGAJ: Bir gezginin eğlenceli maceralarını okuyacağınız bu blogda  alternatifleriniz arasında olabilir.

ALTI ÜSTÜ TASARIM: Çok çeşitli konularda yazılara  ulaşabileceğiniz bu bloğun tasarımı bir harika. Altı üstü tasarım demeyin bir girip görün derim.

LÖPLÖPÇÜLER: Kimilerine göre yemek yemek sadece yaşamak için gerekli olan  bir eylem  değil. Bir keyif alma yöntemi,yaşam tarzı ya da meslek. Eğer değişik lezzetler denemeyi severim diyorsanız bu blogtaki 4 kafadar tam size göre.

AGUCUK: Hep deriz annelik zor zanaat vesselam. Bir sürü ayrıntı ve dikkat edilmesi gereken nokta var. İşte hamilelik ve çocuk sağlığı üzerine ne varsa bu blogta.

-

Dipnot Tablet’in 282. sayısını indirmek için

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINGet-it-on-Google-Play

 

Tags