Hilal Akkuzu, “acemianne” Youtube kanalının sahibi Berna Akin Eriş ile keyifli bir röportaj yaptı

Pazar, 14 Ağustos 2016 16:17

ANNELİK KENDİ BAŞINA BİR FEDAKARLIK..

Hazırlayan: Hilal Akkuzu
En zor zanaat nedir diye sorsalar hiç şüphesiz anneliktir cevabı. Birçok yönü, ince ayrıntısı ve dikkat edilmesi gereken noktaları olması sebebiyle annelik sağlıklı bir birikim de gerektiriyor aynı zamanda. Kolay değil, bir insan büyütülüyor,topluma bir birey kazandırılıyor. İşte bu bağlamda açtığı Youtube kanalı ile annelere ve anne adaylarına kendi deneyimlerinden bahseden, onları birçok konuda tecrübelerinin ışığında aydınlatan önemli bir isimle konuştuk. Kariyerinde başarılı bir kadın olduğu kadar bilinçli de bir anne.. Berna Akin Eris nam – ı diğer “acemianne” ile keyifli bir röportaja hazır mısınız?

1.Global bir teknoloji şirketinde  kariyer basamaklarını hızla tırmanırken bir anda anneliği hayatınızın merkezine aldınız. Bu kararı size aldıran ne oldu?

 

Acemi Anne: Bir gün çocuğumun  olmasını hep istiyordum zaten, sadece doğru zamana karar vermeye çalışıyordum. Deniz doğduktan sonra da 1 yıl kadar süreyle kurumsal hayattan uzak kalıyorum. Bu kadar uzun süre Deniz’le ilgilenme imkanım olduğu için şanslıyım, herkesin bu kadar çok izin kullanma imkanı olmadığının farkındayım. Bu günler geri gelmeyecek ne de olsa diye düsünüyorum ve imkanları olabildiğince çok değerlendirmeye çalışıyorum.

 

2. Annelere birçok konuda sunduğunuz reçeteler var. Misyonunda fedakarlığın birinci sırada olduğu bu serüvende size göre bir annenin çocuğu için yapması gereken en büyük fedakarlık nedir?

 

Acemi Anne: Benim yapmaya çalıştığım sadece kendi deneyimimi aktarmak. Annelikle ilgili herhangi bir konuda uzman değilim, sadece kendi yaşadığım deneyimleri iyisiyle, kötüsüyle, zorluklariyla olduğu gibi paylaşmaya çalışıyorum. Annelik kendi başına bir fedakarlık. Bebeğinizi tamamen kendinizden ve her şeyden önde tutuyorsunuz. Duş almaya ya da yemek yemeğe bile fırsat olmuyor bazen, ancak bu geçici bir süreç, çocuklarımız bizim değiller, sadece bize emanetler diye düşünüyorum ve bu günlerin kıymetini bilmeye çalışıyorum.

 

3. Kendinize acemi anne diyorsunuz. Anne olduktan sonra kendinizi çok çaresiz hissettiğiniz bir an oldu mu, varsa biraz anlatıp nasıl başa çıktığınızdan bahseder misiniz?

 

Acemi Anne: Oldu tabi, pek çok an oldu çaresiz hissettiğim. Deniz 2 aylıkken akşam saatlerinde sebepsiz ve durdurulamaz ağlamaları olurdu. İlk defa bu durumla karşılaştığımda evde tek başımaydım ve Deniz’i sakinleştirmek icin yaptığım hiçbir şey ise yaramayınca kendimi o kadar çaresiz hissettim ki, oturdum ben de Deniz’le ağladım. O ağladı, ben ağladım, birlikte ağlaştık.

 

4.Youtube ta bir kanal açma fikri ilk ne zaman doğdu? Hangi dürtü ve düşüncelerle acemianne kanalını açmak istediniz?

 

Acemi Anne: Daha Deniz doğmadan önce, hamileliğim zamanında pek çok farklı kaynaktan bebek bakımıyla ilgili her şeyi öğrenmeye çalışıyordum. Okuduğum kitapların yanısıra, YouTube da video anlamında başucu kaynağımdı. Ancak o zamanlarda Türkçe içerik bulmak zordu. “Bebek masajı nasıl yaptırılır?” diye bir arama yaptığımda, hep yabancı videolar çıkıyordu, Türkçe video bulamıyordum. Bunun üzerine, neden ben yapmayayım diye düşündüm, ve Deniz’in doğumundan sonra kanala startı verdim.

5.Sosyal medyanın gücü hepimizin malumu. Verdiğiniz bilgilerle birçok annenin eksikliklerini giderip, bilmediklerini öğretiyorsunuz. Peki takipçilerinizle ilgili gerek gelen yorumlar yoluyla gerekse yüz yüze yaşadığınız ilginç bir anınız var mı?

 

Acemi Anne: Aslında ben sadece kendi deneyimimi paylaşıyorum, bir konuda uzman olduğumu iddia etmiyorum, ama takip edenler bazen farklı konularda uzmanlık soruları soruyorlar. Bu bana hem çok ilginç geldi, hem de biraz korkuttu, çünkü ne söylediğim ya da neyi nasıl yaptığım bir kural olarak kabul edilebiliyor, bu büyük bir sorumluluk.

 6. Çocuğun anne ile geçirdiği zamanın çok önemli olduğu konusunda birçok uzman hemfikir. Ama bir de çalışan anneler var. Size göre çocuk doğduktan ne kadar zaman sonra anne işine dönmeli?

Acemi Anne: Bu sorunun doğru bir yanıtı olduğunu düşünmüyorum. Her aileye, anneye, bebeğe göre değişir cevabı. Annenin izne çıkabilecek ekonomik durumu olup olmadığına, ekonomik durumu olsa bile çalıştığı kurumun buna müsaade edip etmeyeceğine, ya da evde bebeğine bakabilecek yardımcı birilerinin olup olmamasına, ve farklı bir çok koşula bağlı. Anneyle bebeğin zaman geçirmesinin çok önemli olduğuna katılıyorum, ancak çok zaman geçirmekten daha da önemlisi birlikte kaliteli zaman geçirmeleri. Mutlu, enerjik, huzurlu bir anne, hatta aile, mutlu bebekler ve çocuklar yetiştirir. Çalışıp çalışmamak ikinci  planda önemli diye düşünuyorum.

7.Çalışan annelerin en büyük problemlerinden biri de kreş ve anaokulu seçimi. Size göre bir anne çocuk bakımını üstlenmiş bir kurumda ilk olarak neye dikkat etmelidir?

Acemi Anne: Maalesef Turkiye’de kreşler yurt dışındaki kadar gelişmiş değil ve belki bir yaşa kadar bebekleri kabul etmiyorlar, eden kurumlar da çok sınırlı sayıda. Daha çok evde yardımcı birinden destek alınıyor, bu anneanne, babaanne gibi yakınlar da olabiliyor, ücretli bir bakici da olabiliyor. İşe başlayınca kime bırakırsak bırakalım elbet kalbimizin bir parçası bebeklerimizle kalacak   önemli olan aklımızın çok kalmaması. Önce fiziksel ve psikolojik güvenlik önemli, hatta olmazsa olmaz tabi ki. Bununla birlikte bebeklerin ve çocukların gelişimine katkı sağlayacak aktivite ve yaklaşımların uygulanmasına önem veriyorum.

8.Anne olmak hayatınızın birçok yönüyle değişmesi demek. Dolayısıyla bir anne böylesine ani bir değişime doğum öncesi nasıl hazırlanmalı? Sizin bireysel anlamda doğum öncesi yaptığınız özel bir hazırlık var mıydı?

Acemi Anne: Evet var, ve iyi ki de doğumdan önce hazırlanmışım diyorum, çünkü Deniz doğduktan sonra pek vakit kalmıyor. Bol bol okumaya çalıştım, videolar izledim, ve benden önce doğum yapmış arkadaşlarımın deneyimlerinden olabildiğince çok faydalanmaya çalıştım.

 

Tags