HİDO Dipnot’a konuştu: Son Kararım Fenerbahçe

Çarşamba, 12 Kasım 2014 11:57

Sacramento Kings, San Antonio Spurs, Orlando Magic, Toronto Raptors, Phoenix Suns ve son olarak Los Angeles Clippers… Hidayet Türkoğlu’nun Amerika’daki 15 yılında, oynadığı 930 küsur maça ev sahipliği yapan takımlar bunlar. Amerikalıların Hedo’su NBA’de 1000. maç  bandını aşarak NBA tarihine ismini yazdıran çok özel sporcular arasında yer alacak.

Hidayet Türkoğlu Amerikan Slam Dergisi tarafından NBA tarihinin gelmiş geçmiş en iyi 500 oyuncusu arasında gösterildi. Şimdi de 1000. maç bandını aşarak adını NBA tarihine yazdırıp Türkiye’ye dönmek istiyor.

Türkoğlu Dipnot Tablet’e NBA kariyerinden, Türkiye dönüşüne, aldığı eleştirilerden Bayrampaşa’ya kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

Röportaj: Cengizhan Çelik

NBA’deki 15. sezonun… Kariyerinin en özel senesindesin. Bir aksilik çıkmazsa 1000. maçına bu sezon çıkabilirsin. Neler hissediyorsun bu sezonda?

Sacremento ile başlayan macera 15.yılında. Her yılın ayrı bir anlamı  var, ayrı başarılar yaşadım, finaller oynadım ama bu sene çok daha farklı. İnşallah bu sene 1000. maçımı oynarım ve bu kariyerimin en başarılı yılı olur.

NBA serüveninin sonunda 1000. maç mı var? 15. sezon son sezonun mu Amerika’da?

“Yüzdük yüzdük maç sayısında dokuz yüz bilmem kaça ulaştık, buraya kadar gelmişken geriye dönmek istemiyorum. 1000 maç barajını geçmenin kariyerimde önemli bir yeri olacaktır. Kısaca evet aslında bir aksilik çıkmazsa 1000. maç sonrası Türkiye’ye dönüyoruz.

Screen Shot 2014-11-06 at 12.01.13Türkiye’ye dönüşte, başlangıç noktan Efes ve herkesin bildiği sevdan Fenerbahçe dışında bir ihtimal yok gibi gözüküyor. Fenerbahçe mi Anadolu Efes mi? Kararını verdin mi?

Benim Fenerbahçeliliğimi artık herkes çok iyi biliyor. Ve artık bu saatten sonra da açıklamamda bir sıkıntı yok. Son kararım Fenerbahçe olur. O zamanın şartları ne olur bilinmez ama döndüğümde Fenerbahçe’de oynamak isterim.

Peki basketbol kariyeri sonrası planların neler? Senin gibi hareketli biri köşeye çekilmeyecek herhalde? Neler var kafanda?

Tabii ki bir köşeye çekilmem zor olur o yüzden kafamda projeler var. Bilindiği gibi basketbol okullarım var. Spora hizmet etmek istiyorum.  Basketbolu bıraktıktan hemen sonra hayata geçireceğim projelerim var.

Türkiye’den uzakta olsan da halkımız sana duygularını aşırı gösteriyor. Seven de aşırı seviyor eleştiren de dozunu ve sesini yükseltiyor. Bu durum seni rahatsız ediyor mu?

Ne kadar uzak da olsak seven de, eleştiren de dediğiniz gibi yoğun hissettiriyor duygularını. Hayatın bir parçası deyip sevenlerimle daha çok ilgileniyorum. Yapıcı eleştirileri dikkate alıyor, hakaretleri görmezden geliyorum.

Milli Takımı neden bıraktın? Gençlerin önünü açtın belki ama söylemek istediklerini söyleyebildin mi o süreçte?

Ben Milli forma altında sayısız başarı yaşamış bir sporcuyum ve bu zamana kadar taşıdığım en özel forma olarak Milli Takım formasını görüyorum hala. Kesinlikle tek amacım gençlerin önünü açmaktı. Çok başarılı genç arkadaşlarımız var. Bu bir bayrak yarışı sıra onlarda.

Screen Shot 2014-11-06 at 12.10.18Seni Türkiye’de yoran bazı süreçler oldu. Cumhurbaşkanlığı sürecinde Erdoğan’ın davetine katılman, maddi manevi söylemin gibi… Bu süreçlerde sana haksızlık yapıldığını düşünüyor musun?

Bu konularla enerjimi harcayan birisi olmadım. Ben kendimi bildikten sonra herkesin düşüncesi kendisine…

Fikirleri ve dünya görüşü olan bir basketbolcusun bunları dile getirince eleştirilmek seni üzüyor mu?

Ben her zaman doğruları söylemeye devam edeceğim inşallah. Söylediklerimden olumlu şekilde faydalanan olur, eleştiren olur o ayrı.

Amerika’da da bir basketbolcu gayet tabi Obama’yla olan ilişkisini açıklayabiliyor bu durum orada nasıl reaksiyon alıyor?

Amerika Türkiye gibi değil… Gayet doğal olarak, herkes özgür bir şeklide fikirlerini paylaşabiliyor. Kimse de bu fikirlerinden dolayı yapılan işe leke sürmüyor. Burada yapılan işe saygı var. Fikirler, düşünceler insanların yaptıkları işi etkilemiyor.

Screen Shot 2014-11-06 at 12.00.59Spor bakanı olur musun ileride?

Ülkem için ve spor için bana verilen her görevi üstlenirim…

Amerika’daki Türklerle diyaloğun nasıl? Mehmet, Enes, Semih, Ömer..

Kardeşlerimle diyaloğum gayet iyidir, her koşulda onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Mehmet şimdi Utah’da yeni görevinde Enes’le beraber. Semih ve Ömer de takımlarında sevilen, sayılan oyuncular. Türkler burada seviliyor ve saygı duyulan işler yapıyor.

Söyleşinin devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play