Hiç tanımadığınız biriyle öpüşebilir misiniz?

Salı, 26 Ağustos 2014 09:00

Bir sosyal deney projesi olarak başlayan First Kiss bundan beş ay önce yayınlandığında bütün dünyada çok ses getirdi. Öyle ki bu videonun farklı versiyonları birçok ülkede çekildi. Amerikalı yönetmen Tatia Pilieva’nın çektiği video yayınlandığı andan bugüne kadar 100 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Geçtiğimiz günlerde ise Otostop Production tarafından Türkiye versiyonu çekildi. Projeyi basit olarak anlatırsak; birbiriniri tanımayan ve daha önce hiç karşılaşmamış olan yabancı kişiler kamera önüne geçiyor ve öpüşüyorlar. Türkiye’nin ilk öpücüğünü çeken Melis Özdil ise birbirini tanımayan 12 kişiyi bir araya getirdi ve Türkleri öpüştürdü. Kamera önüne geçince vazgeçme şansınız olsa da karşımdakini beğenmedim deme şansınız yok. Dipnot Tablet ekibi olarak videonun perde arkasını, neler yaşandığını, neden böyle bir proje uygulandığını projenin yönetmeni Melis Özdil ve projeye katılan yani öpüşen kişilerle konuştuk.

Hazırlayan: Rabia Çelik

Melis Özdil: İlluminati Olduğumuzu Söyleyenler Bile Oldu

Projenin orjinali dünyada çok fazla paylaşıldı. Hatta birçok farklı versiyonu yapıldı. Türkiye’de bu projeyi uygulamak fikri nasıl doğdu?

Orijinal videoyu tesadüf olarak Youtube’da gezinirken izledim. Bundan 5 ay önce yayınlanmış ve farklı ülkelerde versiyonları çekilmiş. Türkiye’de yapabilir miyiz sorusuyla başladık.

Video yayınlandı. Nasıl tepkiler aldınız?

Tepkiler belirli yönlerde. Cesaretten dolayı tebrik edenler, özgür iradeye, ifade özgürlüğüne saygı duyanlar, homoseksüelliği lanetleyenler, din ve Allah üzerinden bizim inançsızlığımızı beyan edenler, İlluminati ve diğer güçlerin ekibi olduğumuzu söyleyenler var.

Bu tepkilerin gelmesini bekliyor muydunuz?

Gelen tepkiler de yaptığımız işin bir parçası. ‘Korkma’ diyerek yola çıkmış bir ekibiz. Çekinme asla olmadı. Özgür ifadeyi savunurken yorumlara karışmam imkansız. Sadece küfür, tehdit biraz şaşırtıyor. Yani ahlaksızlığımızdan bahsederken kullanılan cümleler çok çelişiyor, kadın üzerinden giden jargon ise çok üzücü. Tepkiyi nerden geldiği belli olmayan bir nefretle, küfürle kusmak, yorumları yok ediyor. Nefretle hiç bir yere varamayız. İnanç konusu maalesef belli formlara sokulmaya çalışıyor. Bu sadece kişiyi irdeleyen en özel konudur. Bu tepkileri dikkate almıyorum. Ancak bu tip yorum yapanların ruhunun biraz daha hafiflediğini hissediyorum. Belki bir sonrakine daha makul ifadeyle yaklaşacaklardır.

Gün Akıncı: Yalnızca Öpüştüm, Hissiyat Yoktu

Bu projeye neden katılmak istedin? Çekim esnasında neler yaşadın?

Özgüveni yüksek ve popüler bir insanımdır. Projenin Türkiyede de çekileceğini duyduğumda neden yapmayayım ki dedim. Öpüşme sahnesi için çekim vermek oyunculuk tecrübesi edinmek adına önemli ve yerindeydi. Partnerim stüdyoya girdi. Ben zaten kamera karşısındaydım. Karşıma geçti, bakıştık ve öpüştük. Öpüşmek seksin ilk evresi… Ancak böyle bir durumda bedenim seks öncesi salgıladığı hormonları salgılamaktan çok uzaktaydı. Yalnızca öpüştüm, hissiyat yoktu diyebilirim. Açık fikirli, cesur bir insanım. Bu hayatta yararcılık düşünüşüm doğrultusunda pek bir şeyden çekindiğimi söylemem.

Gürkan Bilgin: Öpüşüken Acaba Düzgün Oldu mu Diye Düşünüyorsun

Bu projeye katılma amacın nedir? Neler yaşandı o anda?

Bu projenin yabancı versiyonlarını izlemiş ve cok beğenmiştim. Acaba ülkemizde de bu tarz bir girişimde bulunulsa nasıl bir sonuç doğar diye düşünürken yönetmenimiz olan arkadaşım Melis’ten katılır mısın teklifini aldım. Tabi bir kova burcu olarak her türlü yeniliğe açık ruhum canlandığından hemen evet dedim. Çekim esnasında ciddi bir heyecan vardı. Sonuçta tanımadığın biriyle kamera karşısında öpüşüyorsun. Ama o sahneye çıkıp partnerinle karşılaşınca ciddi bir rahatlık geliyor. Öpüşürken baştaki kasılma devam ediyor. Sadece “acaba ne kadar sürmesi lazım düşüncesi ya da çok abartmamalıyım, acaba düzgün oldu mu” gibi düşünceler oldu.

Zeynep Balaban: Türkiye İçin Tabu Yıkan Bir Proje

Senin gözünden projenin amacı nedir?

Genel olarak bu tip sosyal deneylerden hep hoşlanmışımdır. İnsanların empati kurup başka bakış açılarını görebilmelerini ve hissetmelerini olumlu buluyorum. Türkiye için tabu yıkan bir proje, bu anlamda da ilgi çekiciydi. Umarım zarar vermekten çok çekinmezken, sevgiyle dokunmaktan bu kadar kaçıyor olmamızı sorgulatabilmişizdir.

Tanımadığın bir kadınla öpüşmek neler hissettirdi?

Projeden sonra herkes beni eşcinsel sandı fakat heteroseksüelim. Daha önce tanışmadığım genç bir kadınla öpüşmek benim için sempatik ve eğlenceli bir deneyimdi. Eşcinsel eğilimlerim bugüne kadar olmadı, sanırım çekimden sonra da değişen birşey olmayacaktır ama şunu söyleyebilirim bir erkekle öpüşmekten çok da farklı değil!

Söyleşinin tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play