Hiç olmazsa bu hafta kütüphaneye gidin!

Pazartesi, 25 Mart 2013 13:22

862832_568773346480421_1008598854_nSon günlerde sıkça gündeme gelen afetler nedeniyle kaybolan bilgi hazinemizi korumak amacıyla 26 Mart 2013 tarihinde Ali Emiri Kültür Merkezi’nde konunun uzmanlarının katılacağı bir seminer düzenlenecek.

Kültür Paylaşım Platformu’nun düzenlediği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kütüphane ve Müzeler Müdürlüğü’nün katkıları ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve E-Kaynaklar’ın desteği ile Kütüphane Haftası kapsamında yer alan seminerde “Kütüphanelerde Afet ve Acil Durum Yol Haritası” enine boyuna konuşulacak.

Toplumun belleğini bünyesinde bulunduran, koruyan ve gelecek kuşaklara ışık tutan kütüphanelerin önemi herkes tarfından bilinir. Dünyada ansızın meydana gelen deprem, yangın, sel ve tsunami gibi felaketler kütüphaneleri de etkiliyor, paha biçilmez bilgiler yok oluyor.

Son yıllarda ülkemizde yaşadığımız afetlerde İstanbul’da iki büyük yazma eser kütüphanesi, Van’da bir üniversite kütüphanesi depremlerde hasar görürürken, yine İstanbul’da bir üniversitenin özel koleksiyon barındıran seminer kitaplığı yandı! Sayısız afete kurban ettiğimiz toplumsal belleğimiz, kütüphanelerimiz büyük yaralar aldı. Peki kütüphaneler için bir afet yönetim sistemi var mı? Afet öncesinde veya sonrasındaki planlar, davranışlar ve önlemler neler, ne yapılmalı? Kütüphaneciler afetlere hazır mı? Paha biçilmez kaynakları nasıl koruyabiliriz? Tüm bu soruların yanıtlarının aranacağı seminerin önemli bir özelliği ise, sonrasında aynı konuda düzenlenecek çok geniş katılımlı, ulusal çapta bir çalıştay için bilgilendirme toplantısı niteliğinde olması.

Alanında söz sahibi olan uzmanların farklı açılarla katkıda bulunacağı seminer, toplumsal belleğimizin yitip gitmemesi için kütüphanelere, kitaplara, bilgiye ve kültüre değer veren herkesin katılımına açık.

“Kütüphanelerde Afet ve Acil Durum Yol Haritası”
26 Mart 2013 Salı, saat 09.00-13.00
Ali Emiri Kültür Merkezi, Fatih
Kayıt için: http://kulturpaylasim.org/seminer/anasayfa.html

Düzenleme Komitesi:

Abdullah TURAN – Kültür Paylaşım Platformu / İstanbul Bilgi Üniversitesi Kütüphane ve E-Kaynaklar
Bahar BİÇEN ARAS , MBA – Kültür Paylaşım Platformu
Dr. Berrin KÜÇÜKCAN – Koç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Kütüphanesi
Figen AKSU – İstanbul Teknik Üniversitesi Kütüphanesi
Dr. Huriye ÇOLAKLAR – İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Kütüphanesi
Yard. Doç. Dr. Işıl İlknur SERT – İstanbul Üniversitesi Belge ve Bilgi Yönetimi
M. Lütfi ŞEN – Kültür Paylaşım Platformu
Ufuk MAZLUM – Kültür Paylaşım Platformu / İ.B.B. Kütüphaneler ve Müzeler Müdürlüğü