Hiç evlenmemek mi, evlenip boşanmak mı?

Salı, 20 Ocak 2015 16:52

Her zaman gittiğimiz yerde, her zamanki kahve siparişlerimizi vermiş sohbet ederken, bu kez hiçbir zaman konuşmadığımız bir fikri tartışmaya başladık. Günün birinde yalnız kalacaksan, geçmişin nasıl olmalı? Hiç evlenmemiş olmak mı, boşanmış olmak mı daha havalı? Ya da tam tersi, hangi durum daha acınası, daha yalnız, daha fena?

Kendimizi bu kadar saçma bir konunun içinde bulduğumuza bile inanamazken ben, daha acayip bir iddia ortaya atıldı: boşanmış olmak daha havalı!

Nasıl yani?

“Yani şöyle” dedi arkadaşım, “Boşanmışsın. Tamam başaramamışsın ama seni biri almış. Sen seçilmişsin. Tercih edilmişsin. Biri seninle evlenmiş. Ama diğeri? O hep yalnız kalmış. 50 yaşında iki kadın düşün, biri boşanmış, biri hiç evlenmemiş. Hangisine üzülerek bakarsın sen söyle?”

Bakakaldım. Yani hakikaten, kendime kızarak da olsa, “evlenmemiş olanı hep yalnız kalmış varsayarım herhalde” dedim. Diğer arkadaşım, “evet, 1 yıl da olsa, ben evlenip boşanmak isterim o hale düşmektense” dedi.

Gerçekten çok acımasızız! Ya da hep böyleydi herkes ama ben pespembe dünyamdan ancak indirim zamanları mağazalara gitmek için çıkıyordum. Bu konu kafamı kurcaladı, erkek arkadaşıma, “erkeklerde de durum bu mu?” diye sordum. “Evet” dedi, “hayatının bir döneminde bir kadınla birlikte yaşamamış insanı ciddiye almam mümkün değil. Yurtdışında böyle, ama bizde bunun adı evlilik olmak zorunda. Bu, lise mezunu olmakla üniversite terk olmak arasındaki fark gibi, o girdiğin üniversiteden de mezun olsaymışsın süper olurmuş ama başaramamışsın. Hayatının sonuna kadar evli kalsaymışsın süper olurmuş ama olmamış, ama denemişsin işte. Ben de hiç evlenmeyen adama öyle üzülerek bakarım” dedi.

Hazırlayan: FRENCH OJE

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play