Hiç böyle bir çizgi roman okumadınız!

Salı, 11 Aralık 2012 12:55

Dipnot Tablet yine renkli, güncel ve dopdolu bir dergi oldu. Makaleleri, videoları, fotoğraflarıyla başında uzun zaman harcayabileceğiniz bir dergi tablette sizleri bekliyor.

“İMRALI’DA SON DURUM” kapağı ile Dipnot Tablet derginin 90. sayısı yayında!

New York Times 2012 en çok okunanlar listesinde bir çizgi roman var. Chris Ware’in “tasarlayarak” yazdığı bir çizgi roman bu. Adı Building Stories. Bu isim hem hikaye yazmak üzerine bir alegori hem de okuyucunun çizgi romanı alıp sevdiği kanepeye uzandığı ya da kahve iskemlesine çöktüğü anı anlatıyor.

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Büyük bir masa oyunu halinde paketlenmiş çizgi roman bir zamanlar oynadığımız Titanik Batıyor’daki karakter kartları gibi kartlara sahip. Chicago’daki üç katlı bir evin dairelerinde yaşayan ( bir tanesi bir arı) sakinlerin sanat, seks, aile ve varoluşsal yalnızlık gibi gündelik hayatta kafalarının içinden geçen çizgi roman bulutları üzerinden bir hikaye örgüsü ile bizi başbaşa bırakıyor. Bir masa oyunu oynar gibi bir çizgi romanı oluşturduğumuz çizgi roman tarihinde bir milat sayılabilecek bir eserle karşı karşıyayız. İstediğiniz cümleleri alarak sayfalardaki boş baloncukların içine koyarak sonsuz katmanlı bir hikaye yaratıyorsunuz yazarın yönlendirmesiyle.

Kutunun içinde hem bir kaç çizgi roman kitabı hem de katlanılabilir olan koskocaman bir çizgi sayfa var. Chicago’daki 98 yıllık üç katlı tuğla ev, evin bulunduğu sokak, apartmanın sahibi yaşlı kadın ve onun kiracıları olan çocuksuz çift ve bekar kız kitabın ana karakterlerinden bazıları.

Bekar kızın tek başına uyuduğu sayfada sayfanın ucundan tutup çektiğiniz zaman diğer karakterlerle karşılaşıyorsunuz. Bir karakterden ulaşabileceğiniz tüm detaylar çeşitli analog ama interaktif sayfalar içerisinde bulmaca çözer gibi karşınıza çıkıyor. Üstelik bu çizgi roman kahramanının bir ismi yok. Kitabın kapağında bile bir isim yok, siz bir müddet sonra Building Stories’i yazdığınızı bile sanıyorsunuz.

Çizgi roman severleri delirtecek , bir an önce sahip olmak için sabırsızlaştıracak bir masterpiece var karşımızda..Kapağı kaldırdığınız anda karşınıza 14 küçük kitap, posterler, broşürler ve bir sürü yaratıcı ufak tefek objeler çıkıyor. İpad’lerde en çok çizgi romanların okunduğu bir dünyada bu denli yaratıcı bir analog örnekle karşımıza çıktığı için Chris Ware’e henüz kitabı okumadan büyük hayranız! Karşımızda görsel sanatlar için yapılmış en eşsiz örneklerden biri duruyor. Hatta eski usul kartondan evi bile yapabiliyorsunuz. Heyecanla, yerimizde duramadan bekliyoruz!

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için;