“Hevsel bahçelerinde konut inşa etmek gibi bir niyetimiz yok”

Cuma, 7 Mart 2014 20:20

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçim Sohbetlerinin Diyarbakır’daki ilk konuğu AK Parti’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Galip Ensarioğlu oldu.

Canlı yayında seçmenlerin sorularını yanıtlayan Ensarioğlu protesto gösterilerine neden olan Hevsel bahçeleri ile ilgili konuştu. Ensarioğlu, “Hükümetimizin ve bağlı kuruluşların hiç birinin Hevsel’e dair ne bir ağaç kesme ne de sit alanına konut inşa etmek gibi tasarısı ve niyeti yoktur. Ancak asla yağmayacağımız ve müsaade de etmeyeceğimiz bir meseleyi sanki biz tasarlamışız gibi gösteriyorlar. Çünkü projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Valilik tarafından hazırlanan ve Büyükşehir Belediyesi tarafından haberdar olunan bir mesele. Burada bir ara Büyükşehir Genel Sekreteri sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiği sırada böyle bir şey olduğunu doğa katliamı olacağı, oraya konut inşa edileceği gibi aslı astarı olmayan üretilmiş bir şey” dedi.

Ensarioğlu Erbil-Diyarbakır-Mersin hattında hızlı tren inşa edeceklerini belirterek, “Erbil’i Diyarbakır’a entegre edecek ve Diyarbakır kavşağından da Erbil’in bütün ticaretini limanlara ulaştıracak ve Diyarbakır’ın da aynı zamanda ticaretini uçuracak bir proje. Bu projeleri hayata geçirdiğimiz zaman Diyarbakır bu coğrafyanın en önemli ekonomik ve siyasi cazibe merkezi haline gelecek” şeklinde konuştu.

Belediye başkanlığına aday diğer isimlerle daha önce gerçekleştirilen yayınları izlemek için lütfen tıklayınız.