Her Türlü Ayrımcılığa İsyan: ST. PAULİ

Salı, 12 Ağustos 2014 14:35

Ali Mendillioğlu, ayrımcılığa karşı duruşuyla tüm dünya tribünlerinin kalbinde haklı bir ün ve yer edinen St. Pauli’yi, fan kulübünün yönetim kurulunda yer alan Daniela Wurbs ile konuştu. Tribünlere ve ayrımcılığa karşı nasıl savaşılması gerektiğine dair herşeyi bu söyleşide…

 

Her Türlü Ayrımcılığa İsyan: ST. PAULİ

2-3 Ağustos tarihlerinde Maltepe Belediyesi ve Taraftar Hakları Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Uluslararası Taraftar Sempozyumu’nda e-biletten Passolig’e, 6222 sayılı kanundan, taraftarların hukuki haklarına kadar birçok konu tartışıldı. Sempozyumun konuklarından biride Football Supporters Europe’un (Avrupa Futbol Taraftarları) koordinatörü Daniela Wurbs’tu. Benim için değerli olansa Daniela’nın kurumsal kimliğinden öte sıkı bir St. Pauli taraftarı olması. Daniela ile ayrımcılığa karşı duruşuyla tüm dünya tribünlerinin kalbinde haklı bir ün ve yer edinen St. Pauli’yi konuştuk.

 

Okuyucularımız için kendinizi tanıtabilir misiniz?

İsmim Daniela Wurbs ve Football Supporters Europe’un (Avrupa Futbol Taraftarları) koordinatörüyüm. Football Supporters Europe Türkiye dâhil olmak üzere Avrupa’da 45’ten fazla ülkenin bireysel taraftarlarını, yerel aktif taraftar gruplarını, ultra grupları ve ulusal taraftar ağlarını içeren bir Avrupa taraftar ağıdır. Ben uzun zamandan beri aktif bir St. Pauli taraftarıyım. Ayrıca St. Pauli’nin fan kulübünün yönetim kurulunda yer almaktayım. Takımımın tüm maçlarına gitmeye çalışıyorum, iç saha maçlarının hepsini stadyumdan izliyorum. Dün takımın Bundesliga’daki ilk maçı vardı ama onu bu harika sempozyum nedeniyle kaçırdım. Ama bu harika bir taraftar sempozyumu ve takımımın maçını kaçırdığım için hiç de pişman değilim!

Screen Shot 2014-08-12 at 2.33.38 PMBildiğim kadarıyla, St. Pauli ırkçılık ve homofobi karşıtı tutumuyla tanınmaktadır. Bu Almanya’daki tek örnek midir yoksa Almanya’da benzer görüşleriyle tanınan başka takımlar ve taraftar grupları bulunmakta mıdır?

St. Pauli ayrımcılığa karşı tutumuyla elbette Almanya’nın en ünlü takımıdır ancak taraftar gruplarının her türlü ayrımcılığa karşı duruş sergiledikleri başka takımlar da bulunmaktadır. Bunlar sadece St. Pauli kadar tanınmamaktadır. Ayrıca St. Pauli bu şöhrete uzun yıllardan beri sahiptir zira taraftarları daha 80’lerden beri ayrımcılığa karşı bir mücadele yürütmüşlerdir

Bu ayrımcılık karşıtı duruş St. Pauli taraftarlarının çoğunluğunu mu kapsamaktadır yoksa sadece belirli bir grup mu bu tavrı sürdürmektedir?

Aslına bakarsanız, bu duruş gayet yerleşik özel bir kimliktir. Taraftarlar St. Pauli kulübünü bu duruş için desteklemektedir ve kulüp böyle eylemlere giriştiğinde taraftar arkasında durmaktadır. Aynı zamanda Kulüp böylesi bir bağlılığı korumakta ve taraftarlarının ayrımcılığa karşı eyleme girişmesini cesaretlendirmektedir. Örneğin, yeni stadımız inşa edilirken, biz taraftarlar stadı tasarlayıp boyadık. Bazı taraftarların aldığı inisiyatifle taraftar grupları stadyuma davet edildi ve stadın karşılama bölümü taraftarlar tarafından resimlerle donatıldı.

St. Pauli’nin ayrımcılık karşıtı tutumu sadece futbol maçlarıyla mı sınırlıdır yoksa bu taraftarlar siyasi gösterilere de katılmakta mıdır? Örneğin, Almanya’da ne zaman bir Nazi gösterisi olsa pek çok Alman yurttaşı bu gösteriye karşı protesto eylemleri düzenlemektedir. St. Pauli taraftarları böylesi protestolara aktif bir biçimde katılmakta mıdırlar?

Elbette. Ayrımcılık karşıtı tutum stadın kapısında başlayıp biten bir şey değildir. Bu taraftarlar aynı zamanda aktif sivil yurttaşlardır ve ne zaman aşırı milliyetçilik karşıtı bir gösteri olacaksa stadyumda mutlaka bunu haber veren pankartlar yer alır. Bu çok normal bir hadisedir ve biz bunu aktif bir sivil yurttaş olmanın gereği olarak görüyoruz. St. Pauli taraftarları olarak bizler yaşadığımız bölgeye karşı çok büyük bir sorumluluk duymaktayız. Yaşadığımız bölgede başkalarının haklarına tecavüz edenlerin, nefret suçu işleyenlerin bulunmasını istemeyiz. Tek istediğimiz yaşadığımız bölgenin ve stadyumumuzun nereden gelirlerse gelsinler, hangi cinsiyette olurlarsa olsunlar, cinsel yönelimleri ne olursa olsun herkes için dostane bir yer olmasıdır.

Söyleşinin tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play