“Hepimiz farklıyız ama Tanrı herkesi eşit yarattı” Vladimir Putin New York Times’a yazdı

Perşembe, 12 Eylül 2013 09:05

Vladimir PutinRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan askeri güç kullanılmasının BM sistemine zarar vereceğini belirterek, “Kimse, BM’nin kaderinin, gerçek bir yaptırım gücü olmadığı için çöken Milletler Cemiyeti gibi olmasını istemez” ifadesini kullandı.

Putin, The New York Times gazetesinde yayınlanan makalesinde, son günlerde Suriye konusunda yaşanan gelişmeler dolayısıyla ABD halkına ve siyasi liderlerine doğrudan hitap etme ihtiyacı hissettiğini kaydetti.

Makalesinde 1. Dünya Savaşı’nın ardından kurulan ancak 2. Dünya Savaşı’nı engelleyemediği ve yeterli yaptırım gücü olmadığı için 1946 yılına dağılan Milletler Cemiyeti’ni hatırlatan Putin, Suriye krizi nedeniyle BM’nin de aynı duruma düşmesini istemediğini bildirdi.

ABD ve Rusya’nın Birleşmiş Milletler sistemindeki önemine değinen Putin, “Kimse, BM’nin kaderinin, gerçek bir yaptırım gücü olmadığı için çöken Milletler Cemiyeti gibi olmasını istemez. Eğer etkili ülkeler BM’yi bypass eder ve BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan askeri güç kullanırsa BM de aynı kaderi
yaşayabilir” değerlendirmesinde bulundu.

ABD’nin Suriye’ye askeri müdahalede bulunması halinde sivil kayıpların yaşanabileceğini ve çatışmaların Suriye sınırlarının çok ötesine taşabileceği uyarısı yapan Putin, bunun bölgesel etkileri ve uluslararası dengelere verebileceği zarara değindi.

Putin, Suriye’de hükümetle aşırı grupların savaştığını savunarak, Rusya’nın Suriye’de rejimi değil uluslararası hukuk ve diyaloğu savunduğunu belirtti.

Bir ülkeye askeri müdahale için kendini savunma ihtiyacı ya da Güvenlik Konseyi kararı gerektiğini vurgulayan Putin, bunun dışındaki seçeneklerin uluslararası hukuka aykırı olduğunu kaydetti.

Putin, Suriye’deki çatışmalarda kimyasal silah kullanıldığı konusunda kimsenin şüphesi olmadığını ifade edrek, kimyasal gazın ordu tarafından değil, “provoke amaçlı” olarak muhalifler tarafından kullanıldığına inanmak için çok neden olduğunu, aşırı grupların İsrail’e karşı da kimyasal saldırı hazırlığı yaptıklarına ilişkin raporlar bulunduğunu öne sürdü.

“Tanrı herkesi eşit yarattı”

Vladimir Putin, makalesinde ABD’nin önceki müdahalelerinden örnekler de verdi. Putin, müdahale durumunda sivil kayıpların kaçınılmaz olacağını ve askeri müdahalenin ABD halkının çıkarına olmadığını savundu.

Putin, Başkan Barack Obama’nın ABD halkına hitap ettiği konuşmasına da değinerek, Obama’nın “Amerikan istisnacılığı”na ilişkin sözlerine katılmadığını belirtti.

Obama’nın “Amerika’yı farklı yapan şey, bizi ayrıcalıklı kılıyor” sözünü “tehlikeli” bulan Putin, şunları belirtti:

“Sebebi ne olursa olsun insanları kendilerini ayrıcalıklı görmeleri için teşvik etmek son derece tehlikeli. Büyük ülkeler var, küçük ülkeler var. Zengin ve fakir ülkeler var. Uzun demokrasi geleneği olan ülkeler bulunduğu gibi demokrasiyi kurmaya çalışan ülkeler var. Politikalar da farklı tabi ki. Biz hepimiz farklıyız ama Tanrı’nın bizi eşit yarattığını unutmamalıyız.”