Hayri Kozakçıoğlu’nu odasına kapatan görüşmeler

Cumartesi, 25 Mayıs 2013 13:02
galeri_365x300

OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun ölümünün arkasında Meclis’teki Kayıpları Araştırma Komisyonu tarafından ifadeye çağrıldığı öne sürüldü. Ayrıca Kozakçıoğlu’nun son 15 günde 125 kez cep telefonu ile görüşme yaptığı öğrenildi.

Evinde ölü bulunan OHAL Valisi Hayri Kozakçıoğlu’nun son 15 günde 125 kez cep telefonu ile görüşme yaptığı ortaya çıktı. Onlardan birinde ise Meclis’teki Kayıpları Araştırma Komisyonu tarafından Oifadeye çağrıldığı öne sürüldü.

Yakın tarihin önemli olaylarına tanıklık eden bir isimdi. Emniyet müdürlüğünden Olağanüstü Hal Valiliği’ne (OHAL) kadar giden hayatı, soru işaretleri ile gizliydi. İstanbul Sarıyer’deki lüks villasında önceki gün ölü bulundu. Ancak Hayri Kozakçıoğlu’nun (75) yaşamı kadar kalbine isabet eden kurşun da akıllarda soru işareti oluşturdu. “İntihar” ettiği belirtilen Kozakçıoğlu’nun ölümüne dair önemli iddialara ulaşıldı. Buna göre Kozakçıoğlu, son 15 gün içinde 125 kez cep telefonu ile görüşme yaptı. Her telefon çaldığında ölü bulunduğu odasına kapanıyordu.

BUGÜN DEFNEDİLECEK
Bu görüşmelerden biri ise Ankara’ya dairdi. Zira Kozakçıoğlu’nun o görüşmelerden birinde Meclis’teki Kayıpları Araştırma Komisyonu’na ifadeye çağrıldığı öne sürüldü. İşte bu gelişmelerden sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı. Takvim gazetesinin haberine göre; cep telefonu kayıtları incelenmeye alındı. Öte yandan Kozakçıoğlu bugün son yolculuğuna uğurlanacak. Kozakçıoğlu için ilk tören İstanbul Valiliğinde yapılacak.

RANDEVUSU VARDI
Soruşturma kapsamında polis, Hayri Kozakçıoğlu’nun eşi Sabire, oğlu Ferhan ile koruma ve hizmetçinin ifadesini aldı. Sabire hanım, “Hayri ile saat 01.00′a dek sohbet ettik. Sonra ‘Midem ağrıyor’ dedi. Randevuları olduğu için erken kalkması gerektiğini söyledi. Sabah odasından çıkmadı. Kapı kilitliydi. Oğlumu aradım. Polisle eve geldi ve çilingirle kapıyı açtı” dedi.

KUYUMCUDA ALIŞVERİŞ
Hayri Kozakçıoğlu’nun son görüntüleri ortaya çıktı. Buna göre eski vali, geçtiğimiz hafta evinin yakınındaki bir kuyumcudan alışveriş yaptı. Keyfi yerinde olan Kozakçıoğlu, bir süre kuyumcunun sahibi ile sohbet etti.

‘İNTİHARLA UYUMLU ÖLÜM’
Adli Tıp Kurumu, Hayri Kozakçıoğlu’yla ilgili ön otopsi raporunu tamamladı. Ön raporda Kozakçıoğlu’nun ölüm nedeninin kalbe isabet eden kurşun olduğu belirtildi. “İntiharla Uyumlu Ölüm” ifadesi kullanıldı. Kozakçıoğlu’nun intihar edip etmediğiyle ilgili kesin sonuç ise silahın el svabının incelenmesiyle ortaya çıkacak. Kesin ölüm raporu da Kimya İhtisas Dairesi’nde yapılacak inceleme sonucu tespit edilecek. Bu sonucun da iki aydan önce alınamayacağı belirtildi.

ADLİ TIP’TA ALARM
İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda “Kozakçıoğlu” alarmı yaşandı. Adalet Bakanlığı’nın talimatıyla başta Kurum Başkanı Doç. Dr. Haluk İnce olmak üzere başkan yardımcıları seferber oldu. İnce, bilgileri saniye saniye bakanlık yetkililerine aktardı.

ELBİSELER POLİSTE
Şok ölümün ardından villadaki güvenlik kameraları incelendi. Şüpheli bir duruma rastlanılmadı. Kozakçıoğlu’nun üzerinde bulunan elbiseleri de kriminal laboratuvarda inceleme altına alındı.