Hayranlık ve aptallık sıkı ikili!

Çarşamba, 29 Ekim 2014 14:22

Türk yazarlar arasında deneme türünü en başarılı şekilde yazan Ahmet Altan’a aşığım. Neticede deneme türünde elalemin Montaigne’i neyse Türklerinki Ahmet Altan’dır.

Deneme yazabilmek çok geniş bir senkronizasyona ihtiyaç duyar. Felsefe olsun, tasavvuf olsun, teoloji, tarih, psikoloji, arketip, mitoloji olsun, çok geniş bir yelpaze…

Deneme, belli bir konuyu sarkıtmadan ve mutlaka eksik bırakmadan anlatabilen yazılara verilen isimdir. Afedersin, deneme yazmak biraz zordur.

Ahmet Altan, işte sırf bu yüzden bile edebiyat alanında tapılması gereken bir şahsiyettir. Tabii ki kendisine hayranım. Okumayı yazmayı söktüğümden beri gerek günlük, gerek mektup yazarak bir şekilde yazın sanatının içinde dolandım durdum. Zamanla günlükler beceriksiz şiirlere dönüştü. Oradan da denemelere…

Bir gün gerçek bir yazar olduğumda yazma serüvenimdeki ilk ışığın Ahmet Altan olduğunu hiç unutmayacaktım. Onun gibi olmalıydım, onun kadar okumalıydım, onun kadar hayranlık uyandırmalıydım.

Kafamda edebi yellerin estiği bir gün Bodrum havalimanındayım. Elimde Ahmet Altan’ın kitabı var ve yanılmıyorsam aynı büfeden alışveriş yapıyoruz.

Önce bir tetenek oldum. Sonra 16 saniyede hayat hikayemi anlattım. Hayranı olduğum adamı sanırım az önce ilahlaştırmıştım ve yazar bütün bunları milyon kere yaşamış olmalıydı. Derin bir nefes aldım susabilmek için, aptal aşıklar gibiydim.

Adama ne kardeşim benim bir boka benzemeyen ve sadece 16 saniyeye sığabilen hayat hikayemden. Ama o tıpkı satırlarındaki gibi büyük bir cool’lukla dinledi saçma kekemeliklerimi. Sonra gülümsedi.

Beni ezmedi. Kırmadı. Hatırlayabileceği bir şey olmayacağımı hiç çaktırmadı. Ardından kitabımı imzaladı. “Güzel meslektaşım Zehra’ya başarılar dilerim.”

Hazırlayan: Funda Mentaloğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play