Hayat Devlet Korumasında Yetişen Gençlerde!

Perşembe, 11 Nisan 2013 15:27

logo2012Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği, yetiştirme yurtlarında büyümüş bir grup idealist genç tarafından kurularak, yetiştirme yurtlarında kalan kardeşlerinin hayatlarına dokunuyor.

Isparta’da 6 Nisan 2013 tarihinde düzenlenen etkinlikte kız ve erkek yurdunda kalan gençlere kişisel gelişim eğitimleri verildi. Akşam ise yetiştirme yurdunun bahçesinde mangal partisi eşliğinde bir konser düzenlendi. Kurumda kalan gençler hem öğrendi hem de doyasıya eğlendi.

Yetiştirme yurdundan ayrılan gençlerce kurulmuş Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği ile Aile ve Sosyal Politikalar Isparta İl Müdürlüğü, Barida Hotels, Isparta Petrol Turizm, Yüceer Emlak işbiriliğinde düzenlenen Isparta Kariyer Şenliğinde devlet korumasında kalan 60 genç, yine yurtlarda yetişmiş abi ve ablaları ile bir araya geldi. Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği eğitmenleri tarafından kişisel gelişim eğitimleri verilen gençler, ayrıca yurtta yetişmiş abi ve ablalalarının hayata atıldıktan sonra karşılaştıkları zorlukların nasıl üstesinden geleceği konusunda bilgi aldı. Etkinlikte konuşan Alev ZEHİR, devlet korumasında yetişen bireylerin ekonomik ve sosyal fayda üreten bireyler olduklarını belirterek, bizler gibi insanların bu tarz etkinliklerde daha fazla yer almasının toplumda kurumda kalan çocukların imajına olumlu katkı sağlayacağını belirtti. Zehir, hayata başarılı şekilde atılan abi ve ablalarını gören gençlere en iyi şekilde rol model olacaklarını ve her zaman yanlarında bulunacaklarını belirtti. Zehir ayrıca, sürdürülebilir kalkınmanın temelinde KOBİ’lerin kurumsal sosyal sorumluluğa katkısının bulunduğunu, yaptıkları çalışmalarda KOBİ’lerin katkılarından azami ölçüde yararlanmaya çalıştıklarını belirterek, etkinliğe destek veren tüm KOBİ’lere teşekkür etti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Yakup Kütük çocuk evleri projesinin Isparta’da başarıyla yürütüldüğüne dikkat çekerek, sevgi evleri ile birlikte yurtlara ihtiyaç kalmayacağını belirtti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte ortaklaşa bazı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten İl Müftüsü Mehmet Emin Avcı, bu çalışmalar kapsamında Yetiştirme Yurdu ve Sevgi Evlerinde Kalan 20 genci umreye götürdüklerini belirtti. Vaize ve vaizlerin periyodik aralıklarla yetiştirme yurdu ve sevgi evlerine gittiklerini ifade eden Avcı, oradaki çocukların huzur ve mutluluk içerisinde yaşamaları için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen Vali Memduh Oğuz ise, böyle bir derneğin kurulmuş olmasının toplum hayatı bakımından da çok önemli bir çalışma olduğunu ifade ederek, toplumumuzda en fazla himayeye mazhar olan kesimlerle çalışmalar yapacak olan bu derneğin önümüzdeki dönemde adından daha sık söz ettireceğine inandığını belirtti.

Etkinliğe katkılarından dolayı ise, Isparta Petrol Turizme, Barida Hotels’e, Yüceer Emlak’a, Gramofon Cafe’ye katkılarından dolayı plaket takdim edildi.