Hayat bir sahne ise sen de başrol oynamaya ne dersin?

Pazartesi, 1 Nisan 2013 09:36

Dipnot.tv Öğrenmenin Yaşı Yok canlı yayınında bu hafta Art&Therapy konuşuldu.

Uzman psikolojik danışman ve oyuncu Pınar Toker, Art&Therapy’i sanat yapma sürecinin tedavi edici ve yaşamı olumlu değiştirici etkisi olduğu düşüncesini temel alan ve her insanda bulunan yaratma özelliğini harekete geçiren, bireysel gelişim, sorun çözümleme, kendini ifade etme, benlik saygısı, öz farkındalık, stresi azaltmak vb. konuların üzerinde durduğunu dile getirdi.

Sanat terapisini güçlü kılan ise çeşitlilikten kaynaklanan zenginliği olduğunu savunan Pınar Toker, bu eğitim programına kendini tanımak isteyen herkesin katılabileceğini söyledi.

En son ‘Seksenler’ dizisiyle adını duyduğumuz 600′den fazla dizi senaryosunda imzası olan senarist Murat Aras, sanatın kendisi için bir terapi olduğunu, senaristliğe başladığında içindekileri yansıtmanın kişinin kendisini iyi hissetmek için çok büyük katkısı olduğunu dile getirdi.

Öğrenmenin Yaşı Yok canlı yayınında ayrıca, yaratılan karakterlerde psikoanaliz yapmanın çok önemli olduğunu ve oluşan karakter analizlerinde terapinin ne kadar önemli olduğu ve sanatın yansıtıcı özelliği kişilerin bu keşif yolculuklarında Art&Therapy’nin katkısıyla kendilerini bulduklarını ve kendisinde görmedikleri kör noktaların nasıl farkına varıldığı vurgulandı.

Program katılımcısı Gökçe Kaya ise bu eğitimde kendisinde bulamadığı yönleri, sanat terapisiyle ortaya çıkarttığını ve kendi içindeki yazma yeteneğini keşfedip hikaye ve şiir yazmaya başladığını dile getirdi.

Siz de Dipnot.tv’nin canlı yayınlarına katılıp, merak ettiklerinizi sormak veya düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz, Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra saat 12.00′de yayınlayacağımız linke tıklayıp canlı yayına katılabilirsiniz.

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay