“Hayal kırıklığına uğradık” ABD’den paket yorumu

Salı, 1 Ekim 2013 09:08

State-Department-spokeswoman-Jen-PsakiABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türk hükümetinin demokratikleşme reformu açıklamasından memnun olduklarını ancak, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasının pakete alınmamasından dolayı hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

Günlük basın toplantısında, Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’ne ilişkin soruyu yanıtlayan Psaki, ‘Türk hükümetinin demokratikleşme reformu açıklamasından memnuniyet verici’ diye yanıt verdi.

Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasına yönelik soru üzerine Psaki, ‘Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılmasının pakete dahil olmaması hayal kırıklığı’ değerlendirmesini yaptı.

‘Türkiye’ye kaygılarımızı ilettik’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Türk hükümetine, NATO sistemleriyle yada ortak savunma kapasitesiyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemiyle ilgili olarak ABD’nin yaptırım uyguladığı bir şirketle anlaşma görüşmelerine yönelik ABD’nin ciddi kaygıları olduğunu ilettiklerini açıkladı.

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti’nden CPMIEC şirketi ile uzun menzilli füze savunma sistemi sözleşmesine yönelik bir soruyu yanıtlayan Psaki, ‘Türk hükümetine, NATO sistemleriyle yada ortak savunma kapasitesiyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemiyle ilgili olarak ABD’nin yaptırım uyguladığı bir şirketle anlaşma görüşmelerine yönelik ciddi kaygılarımızı ilettik.

Görüşmelerimiz devam edecek’ diye konuştu. Psaki, ‘Türkiye’nin, ABD’nin yaptırım uyguladığı bir şirketle işbirliğinin, ikili ilişkilere nasıl yansıyabileceği’ sorusuna da “Bu kuramsal, varsayım niteliğinde bir soru. Yanıtını karar kesinleştiğinde verebiliriz” diye yanıtladı.

AB:’Olumlu karşılıyoruz’

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketine Avrupa Birliğinden de tepki geldi. Avrupa Komisyonu paketi olumlu karşılıyoruz, sözü geçen konulardaki gelişmeleri takip edeceğiz açıklaması yaptı.

AB haber sitesinin haberine göre, Avrupa Komisyonu’ndan yapılan ilk değerlendirmede, “Başbakan Erdoğan’ın açıklamasını dikkatlice dinledik ve AB müktesebatına atıfta bulunmasını memnuniyetle karşıladık” denildi.

“Henüz açıklama metninin yayımlanmasını bekliyoruz. Daha sonra paketi detaylı biçimde inceleyeceğiz” ifadesi kullanıldı.

Avrupa Komisyonu, “değinilen konulardaki gelişimi dört gözle bekliyoruz. Buna muhalefet partilerinin tam katılımı da dahil” dedi.