Havai fişek fabrikasında patlama

Pazar, 30 Haziran 2013 15:28

37310_93717_30062013170822_1Sakarya’nın Geyve İlçesi’nde faaliyet gösteren ve geçtiğimiz yıllarda da bir kaç kez benzer kazalar meydana gelen Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında bugün saat 14.30 sıralarında yeni bir patlama meydana geldi.

Patlamada 10 dönümlük arazi üzerine kurulu fabrika binalarıdan bazıları çökerken İlçe merkezinde de bir çokt binanın camı kırıldı. Olay sırasında Pazar günü olması nedeniyle çalışanın bulunmaması olası bir faciayı önlerken patlamada fabrikanın kapısındaki bekçi ile İlçede ki binaların cam kırıklarının saplandığı toplam 8 kişi yaralandı.Alınan bilgiye göre Pazar günü olması nedeniyle kapıdaki kulübede görevli bekçi dışında kimsenin bulunmadığı fabrikadaki patlama labaratuvar bölümünde saat 14.30 sıralarında meydana geldi. Nedeni henüz belirlenemeyen patlamayla birlikte yangında çıktı. Patlamanın şiddetinden yanyana 10′a yakın binadan oluşan fabrika içindeki binaların bazıları çöktü. Bazıları yanarak hasar gördü. Bu arada fabrika kapısındaki bekçide yaralandı.

Patlamaların ardından Pamukova ve Sakarya Büyükşehir Belediyesi ait İtfaiyeler ve ambülanslar fabrikaya akın ederken hemen söndürme çalışmaları başladı. Bu arada Sakarya valisi Mustafa Büyük de olay yerine gelip incelemelerde bulundu. Vali Büyük yaptığı açıklamada günlerden Pazar olması nedeniyle fabrikada çalışan bulunmadığnı labaratuvar bölümünde meydana gelen patlamanın neden kaynaklandığını ise henüz bilmediklerini belirterek “Yaptığımız tespitlere göre sadece kapıdaki bekçi ile İlçe içersinde patlamanın şiddetinden kırılan cam parçalarından toplam 8 kişi yaralandı. Yaralılar ayakta tedavi edildi.” dedi.

 

Vali Mustafa Büyük aynı fabrikada daha önce de benzer küçük çaplı yangın ve patlamalar meydana geldiğini ancak onların bunun kadar büyük olmadığını da belirtti.

 

.