Hatay’daki bir öğretmenden mektup var!

Çarşamba, 8 Mayıs 2013 14:50

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

14 yıldır öğretmenlik yapan Hataylı Haşim Güzel’den Dipnot.tv’ye bir mektup geldi. Öğretmenin tek amacı ise dört duvar arasındaki çocukları dışarı çıkarıp geleneksel çocuk oyunlarını yaşatmak.

Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu’nda Hatay İl Temsilcisi olarak da görev yapan Güzel “Çocukluğumuzun oyunları Mendil kapmaca, seksek, yakantop vb. oyun kültürümüze sahip çıkmada bize güç vermenizi bekliyoruz.  Sizi çocuklarımız adına yanımıza çağırıyoruz” dedi.

İşte Haşim Güzel’in o mektubu;

Ülkemizin en güneyinden, Hatay / Antakya’dan kocaman bir merhaba…

Adım Haşim GÜZEL.. Son dört yılı idarecilik olmak üzere 14. yılını geride bırakan bir öğretmenim. Çocukları çok seviyorum. Çocuklar için gerçekten bir şeyler yapmak adına kesintisiz 10 yıl izcilik çalışmaları yaptım. Şimdilerde ise Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Federasyonu ÇOSKF Hatay İl Temsilcisi sıfatıyla tüm okullarımızda geleneksel çocuk oyunları yarışmaları düzenliyorum.

Şimdiki çocuklar çok şanssız. Gerek dört duvar arasında büyümelerinden; gerekse televizyon, bilgisayar, internet vb. sanal dünyada bol vakit geçirmelerinden dolayı temel fiziksel ihtiyaçlarından, hareketliliklerinden, gerçek sosyallikten çok uzak büyüyorlar maalesef. Oysa bizlerin çocukluğundaki sokak oyunlarımız, ne kadar da güzeldi, bir o kadar da faydalı idi.

Peki biz neler yaptık ilimiz Hatay’da ?
Ocak ayının ortalarında aldığımız görevlendirme sonrasında Şubat ayında 600 ü aşkın öğretmenimize eğitim verilmesini sonrasında nisan ayında il geneli 53 okul takımından 700′ü aşkın oyuncu çocuk ile TED Hatay Koleji sponsorluğunda yarışmalar düzenleyip sonrasında şampiyon okullarımızı ve öğrencilerimizi ödüllendirdik. Şimdi bölge şampiyonası hazırlıkları yapıyor çocuklarımız, küçücük yüreklerinde büyük bir heyecanla..

Sizden tek beklentimiz ilginiz. Çocuklarımıza, sergiledikleri geleneksel yarışmalara, çocukluğumuzun oyunları Mendil kapmaca, seksek, yakantop vb. oyun kültürümüze sahip çıkmada bize güç vermenizi bekliyoruz. Çocuklarımız adına çağırıyoruz sizi yanımıza.
Saygılarımızla…