Hatay’da gerginlik: 3′ü polis 4 yaralı

Cumartesi, 13 Temmuz 2013 10:03

050620130259504592667_4Gezi Parkı eylemlerinde uğradığı saldırı sonucu ölen Ali İsmail Korkmaz’ın cenazesi sonrasında çıkan olaylarda 1 kişi ağır yaralandı, 3 de polis yaralandı.

Eskişehir’de, 2 Haziran’daki Gezi Parkı protestoları sonrası kimliği henüz belirlenemeyen kişi ya da kişilerce darbedilen ve tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın cenazesine katılanlara yönelik polis müdahalesi sonrası başlayan olaylar gece de sürdü.

Antakya Uğur Mumcu Alanı’nda toplananlar, sloganlar atarak Armutlu Mahallesi girişine yürüdü. Polisin tazyikli su ve biber gazıyla müdahalesi sonrasında çıkan olaylarda protestocular da taş ve molotof kokteyli attı.

Hatay Emniyet Müdürü’nün bizzat yönettiği müdahaleye Jandarma Özel Harekat Timleri de katıldı.

Müdahalede başına gaz kapsülü isabet eden bir gösterici ağır şekilde yaralandı.

Olaylar sırasında Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü binası önünde duran bir polis memuru, göstericiler tarafından açıldığı ileri sürülen ateş sonucu sol kolundan yaralandı. Antakya Devlet Hastanesi’ne kaldırılan polis memurunun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. Daha sonra polis memurunun yaralandığı yere gelen İl Emniyet Müdürü Ragıp Kılıç ve olay yeri inceleme ekipleri incelemelerde bulundu.

Gece boyu süren ve sabaha karşı son bulan olaylar nedeniyle 1 kişi gözaltına alındı. Çok sayıda göstericinin yaralandığı olaylarda 1′i asker 3 güvenlik görevlisi yaralandı.

Ankara’da da müdahale

Ankara’da da Ali İsmail Korkmaz’ın öldürülmesini protesto için toplanan ve Kennedy ve Tunalı Hilmi caddelerinde yolu trafiğe kapatanlara polis tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

İzmir ve Eskişehir’liler de Ali İsmail için sokağa çıktı. Eskişehir’de Anadolu ve Osmangazi Üniversitelerinin öğretim üyeleri, adliye sarayına kadar yürüyüp oturma eylemi yaptı.