Harun Kolçak’ın Ardından Esas Konuşmamız Gerekenler

Pazartesi, 24 Temmuz 2017 17:16

HAZIRLAYAN:

İREM KOCA
BEYZA AKINCI

Harun Kolçak’ın vefatı üzerinden neredeyse bir hafta geçti. Ardından birçok şey yazıldı, konuşuldu elbette. Cengiz Semercioğlu’da Hürriyet’teki köşesinde ona yer verdi. Basının Harun Kolçak’ın alkol ve uyuşturucu geçmişinden bahsetmemesine takılmıştı Semercioğlu.

Harun Kolçak, Herkesin bir şarkıyla ünlü olup saman alevi gibi söndüğü 90lar gibi bir dönemde çıktı. Yakışıklı, “janjanlı” olduğu için birileri tarafından keşfedilip ünlü olanlar furyasından değildi. Lise yıllarında bas gitar çalarak başlamıştı müziğe. Esas tutkusuyla tanışınca müzik çalışmalarına ağırlık verdi. Yolu böyle açıldı. Türk Pop müziğindeki sayılı isimler arasına bu meziyetleri sayesinde adım adım yükseldi. Yaşamının son günlerine kadar magazinden uzak durdu. Müziğiyle, sanatıyla anılmak için uğraştı.

Belki de bu yüzden kimse onu özel hayatında yaşamış olabileceği ve sadece kendisini ilgilendirebilecek birtakım detaylarla anmadı. Harun Kolçak’ın arkasından konuşmamız gerekenler ancak Türk pop müziğine olan katkısı, bir sanatçı gibi büyüyüp, bir sanatçı gibi yaşlanıp bir sanatçı gibi ölmesi olabilir.

Bu yüzden Kolçak’ı, 30 yıllık dostu ve ünlü müzisyen Metin Özülkü ile andık. Esas sorulması gerekenleri sorduk ardından. Kimdi Harun Kolçak, nasıl ünlü oldu, Türk Pop müziğini nasıl etkiledi, neler yaptı…

harun-kolcak-metinozulku

Özülkü, “Hiçbir çıkar ilişkisine dayanmadan sadece müzik paylaştığım, çok değer verdiği bir arkadaştı” diye başladı söze. Hala geniş zaman cümleleri kuruyordu. “Harun müziği paylaştığım, müzik üzerine sohbet ettiğim ve çok sevdiğim bir sanatçı arkadaşım. Bir de onunla ortak yönümüz var… İkimiz de 15 Temmuz’da doğmuşuz. Bu yüzden çok defa doğum günümüzü ortak kutladık.”

Harun Kolçak, profesyonel anlamda ilk olarak Türkiye’de rock müziğin öncülerinden Erkin Koray ile birlikte çalıştı. Bas gitarının sesi, Erkin Koray’ın 1977’de çıkardığı Tutkusu albümünde duyuldu. Yıllar içinde Aydın Esen, Neşet Ruacan-Nükhet Ruacan ve Erol Pekcan gibi isimlerle çalıştı. Biriken müzik deneyimiyle 90’lı yıllara geldiğinde, Onno Tunç’tan orkestrasına katıldı. Burada 7 yıl bas gitar çaldı. Vokalistlik ve solistlik yaptı. Zerrin Özer ve Aşkın Nur Yengi gibi dönemin ünlü şarkıcılarıyla düetlere imza attı. Ancak esas büyük çıkışını 1991’de Onno Tunç ile ortak yaptığı “Gir Kanıma” albümü ile yakaladı. Bu albümle adını Türk halkına duyuran sanatçı, benzersiz sesiyle Türk pop müziğinin en iyi tenorları arasına girdi.


Harun Kolçak eşsiz bir sese sahipti. Onun gibi bir ses daha gelir mi?

Metin Özülkü; “Harun çok az kişide bulunabilecek olan tenoral bir ses rengine sahipti. Sadece iyi bir tenor olarak değil tenorel sesini pop müzikte çok doğru bir şekilde birleştirerek geniş halk kitlelerine ulaşabilmesi çok önemli. Çünkü dünyada ve türkiye gerçekten güzel başarılı tenorlar var ama Harun’un ses rengi ve yorumu onu diğerlerinden farklı hale getiriyor. Aynı karakterde yorumuyla ses rengiyle tenoral yapısıyla tekrar birisinin onun yerini doldurabilmesi bana çok zor gözüküyor.”

Ünlü sanatçı duygusal şarkıları 90’lı yıllarda herkesin dilinde aşkın ve ayrılığın en güzel anlatıcısı, en iyi ilacı haline geldi. Müptelayım, En Büyük Aşk, Bile Bile, Beni Affet, Yanımda Kal ve daha bir çok şarkısı Türk pop müzik tarihinde kült eserler arasına girdi.

Herkesin aklında Harun Kolçak denilince farklı bir şarkı geliyordur. Sizin en sevdiğiniz şarkısı hangisi?

Onu bir şarkısıyla değil de vazgeçemediğim iki şarkısı var… “Korkuyorum” ve “Müptelayım Sana”.