Harlem Shake Viral Deyip Geçmeyin!

Pazar, 24 Şubat 2013 10:28

harlem_shake.jpgHaftalardır Harlem Shake ile sallanıyoruz. Harlem Shake çıktığından beri Gangnam Style mefta oldu. Ama viral deyip geçmeyelim. Dünya çapında binlerce kişiyi etkisi altına alan bu yeni internet fenomeni biraz daha yakından tanınmayı hak ediyor.

Brooklyn’de yaşayan 23 yaşındaki az ünlü DJ Baauer ya da gerçek adı ile Harry Rodrigues Harlem Shake adlı trap-dance single’ının, piyasaya çıktıktan bir yıl sonra amatör bir YouTube videosu ile tüm dünyaya bir salgın gibi yayılacağını tahmin edemezdi. The Daily Beast’e verdiği röportajında da söylediği gibi: “İş çok kaçık bir hal aldı. Ben sadece şarkıyı yaptım ama şu an çok tuhaf bir durumdayım. Onu (şarkıyı) ben doğurdum, başkaları evlat edinip büyüttü ve şimdi çok arıza bir teenage çocuk olarak karşıma çıkıyor”. Şarkı geldiği noktada artık yaratıcısının kontrolünün çok ötesinde bir yerlerde.

http://www.youtube.com/watch?v=Bk1_DbbzSdY

2 Şubat’ta Filthy Frank adlı amatör bir komedyenin YouTube’a yüklediği videodan beri siteye 40,000’in ütünde Harlem Shake videosu versiyonu yüklendi. Dünyanın farklı yerlerinden yüklenen videoların ortak yanı, hepsinin aynı mizanseni içermesi. Videolar, “Con los terroristas!” sample’ı ile giriş yapan şarkıda hızlı aksak bir tempoyla tek başına dans eden maskeli birisi ve etrafında hiç oralı olmayan bir grup başka insanın görüntüsü ile başlıyor. Şarkının 15. saniyesinde gelen o harika bass drop ve “then do the Harlem shake” sözleri ile videodaki herkes kendi kafasına göre coşup çılgınca dans ediyor. Dans bir aslan kükremesi ile son buluyor. Hem şarkı hem de video sadece “bir başka viral” olmanın ötesinde, insanı bazı derin düşüncelere itiyor. Videolar, izleyen hemen herkeste, karşı konulamaz bir taklit hissi uyandırıyor. 10 gün içinde 40,000’in üstünde versiyon başka ne şekilde açıklanabilir ki? Şarkı, dans ile birleşince içimizde öyle bir güdüye temas ediyor ki, dünyanın her yerinden binlerce insan sanki nerede hangi zamanda yaşadığını unutmuş gibi, içinde saklı kalan ilkel ritm ve dans dürtüsü ile bu çağrıya cevap veriyor. Video, evrensel bir dil olan dans ile internet üzerinden iletişim kurmamızı sağlıyor.

Dansın adı Harlem Shake ve aslında Harlemin ünlü dans stiline de oldukça benziyor. Ama Harlemliler aynı fikirde değil. Bir film yapımcısı olan Chris McGuire, iPad’ını alıp Harlem sokaklarında Harlem’lilere bu videoları izletip ne düşündüklerini soruyor. Cevaplara bakılırsa Harlem’liler pek de etkilenmişe benzemiyorlar. Harlem aksanı ile “Harlem Shake bu değil!” diyorlar. Bazısı “Bu bozulmuş hali” diyor. Bazısı da gerçek Harlem Shake’i bizzat yerinde gösteriyor.

Harlem Shake dansının birçok özgür versiyonu bulunuyor. Bunun yanında şarkının da bir remixi yapıldı. İnternette yayınladığı rap şarkıları ile ünlenmiş olan Azeila Banks, Harlem Shake şarkısına sözlü bir remix yaptı. Remix’i önce beğenip sonra şarkı ünlenince Azeila’nın bunu yayınlamamasını rice eden DJ Baauer, kendisini dinlemeyip remixi yayınlayan Azelia’ya sitem ediyor. Ama kendisi de Harlem’li olan Azeila’nın, Harlem Shake’e çok farklı bir tat kattığı inkar edilemez.

Gangnam Style’ın üzerine ölü toprağı seren Harlem Shake, Şubat aynın tartışmasız yıldızı oldu. Önümüzdeki günlerde bizi kim bilir ne tür bir internet salgını bekliyor. Şimdiden, cümleten geçmiş olsun.

İldem Wilson

Dipnot Tablet AppStore ve Android Market’te. Hem de ücretsiz.