Hareket algılayan ekranlar gerçek oluyor

Cumartesi, 29 Haziran 2013 13:17

Dokunmatik ekranlar için en üst düzey teknolojiyi geliştirmeyi amaçlayan Leap Motion şirketi, teknoloji dünyasını değiştirecek teknolojisini yakın zamanda sunmayı planlıyor.

Yakın gelecekte bilgisayarının başında bir elinizi masaya uzatmış halde değil, ancak havada tutarak oturacaksınız. El ve parmak hareketlerini anlayarak birçok işlemi fare kullanmadan yapmanızı sağlayacak teknoloji , yakında geliyor.

Leap Motion hareket algılayıcı cihazı, parmağınızı bir işaretçi haline getiriyor. Şirket, teknolojinin geliştirici portalını ve yazılım geliştirme kitini (SDK) bu hafta sunacak.

Yazılım geliştiricler, 22 Temmuz’da sunulması beklenen Leap Motion piyasaya çıkana kadar cihazın çeşitli donanımlarla uyumlu hale gelmesi için gerekli kodları geliştirme şansı bulabilecek. Şirket, açtığı web sayfasıyla cihazın kullandığı yazılımın beta versiyonunu indiren geliştiricilere destek verecek.

Windows işletim sistemi için geliştirilen versiyonun YouTube’daki videosundan Leap Motion’ın nasıl bir tekoloji olduğunu görebiliriz:

BÜYÜK ŞİRKETLER PEŞİNDE

Wired dergisine konuşan Leap Motion CEO’su Michael Buckwald, ‘şu an yazılım platformunda az sayıda beta ürünü olduğunu’ söyledi. Bunun bir nedeni, donanıma erişimi olan geliştiricilerin henüz uygulamalarını tamamlaması. Bir diğer neden, uygulama geliştirenlerin ise donanım piyasaya sunulana kadar çalışmalarını gizli tutmak istemesi.

Beklenen performansı göstermesi halinde teknoloji dünyasında büyük bir dönüşüm başlatma potansiyeli bulunan Leap Motion, şu ana kadar Google ve HP gibi büyük şirketlerin dikkatini çekmeyi başardı.

Google, özellikle Google Earth gibi navigasyon tabanlı uygulamaları için, HP ise tğketici bilgisayarlarına ek özellikler kazandırmak için Leap Motion teknolojisini kullanmak istiyor.

Wired’ın verdiği bilgiye göre Leap Motion’ın beta yazılımını şu ana kadar 10 bin geliştirici indirdi. Ürünün Mayıs ayında piyasaya sürülmesi bekleniyordu ancak test süresinin uzaması çıkışını ertelemişti.

Tags