‘Happy’ şarkısı ile dans ettikleri için tutuklanan İran’lı gençler serbest bırakıldı

Perşembe, 22 Mayıs 2014 12:44

Pharrall Williams’ın hit şarkısı Happy ile dans ettikleri parody video yüzünden tutuklanan 6 Iran’lı genç serbest bırakıldı.

New York merkezli Uluslararası İnsan Hakları Kampanyası örgütü video’nun yönetmeni Sassan Soleimanı’nin halen göz altında tutulduğunu söyledi. Örgüt ayrıca videoyu hazırlayan grubun yargılanabileceğini de bildirdi.

19 Mayıs günü You Tube’a yüklenen video o günden bu yana 300 bin defa izlendi. İran’ın başkenti Tahran’da bir evin içinde ve terasında çekilen videoda 3 kadının başörtüsüz olarak 3 erkek ile birlikte dans ediyorlar.

Pharrell Williams tutklamayı eleştirdi ve Twitter hesabından “Bu çocukların mutluluğu yaydıkları için tutuklanmaları üzücü ötesi” dedi.

Serbest bırakılan kızlardan biri olan Reyhan Taravati Instagram hesabına şöyle yazdı: “Geri döndüm, Pharrell’a ve bize ilgi gösteren herkese teşekkürler”

İSNA haber ajansının haberine göre Tahran emniyet müdürü Hüseyin Sajedinia tutuklama ile ilgili olarak “müstehcen klip toplumun ahlak değerlerini rencide etmiştir” dedi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise dün Twitter hesabından gurba destek çıktı. Mutluluk insanlarımızın hakkıdır. Sevinç içinde yapılan davranışlara karşı çok sert olmamalıyız” dedi.

İşte o video: