Hangi konsere ne kadar ilgi var?

Pazartesi, 11 Şubat 2013 10:28

Dipnot Tablet yazarı Oğuzcan Dilmener Türkiye’de yapılacak olan Rihanna, Justin Bieber ve David Guetta konserlerini değerlendirdi.

Şubat ayındayız artık, kış yavaş yavaş bitiyor, havalar ısınıyor.. Havaların ısınması demek birçok şey demek aslında; dışarı daha çok çıkmak daha çok gezmek ve açık hava konserleri. Bazı açık hava konserlerinin biletleri satışa çıktı bu hafta ve hızlı bir şekilde tükeniyorlar, bunlar: Justin Bieber, Rihanna ve David Guetta. Bu hafta biraz etrafı yokladım, farklı insanlarla konuşmaya çalıştım ve hangi konsere, kime ne kadar ilgi var onu anlamak istedim.

David Guetta
David Guetta, bugüne kadar albümleri 3 milyonun, single’ları da 15 milyonun üstünde satmış Fransız bir DJ’ imiz. Şahsen benim için kendisi bir “üstad”. Dinlemekten en keyif aldığım DJ’lerden biri; gece dışardayken de dinlerim, gündüz spordayken de dinlerim, her yerde dinlerim. Hiçbir şarkısı için de “Bu olmamış ya, hoşuma gitmedi” diyemedim şu ana kadar. En büyük ilginin onun konserine olacağını düşünüyordum ama yanılmışım. Liseli ve üniversiteli insanlarla konuşup fikirlerini aldım, hepsi Guetta’ nın müzik kalitesinden de, İstanbul’ da konser verecek olmasından da memnun; ama şu da var: “Ben zaten şarkılarını açıp dinliyorum, adam DJ, görsem noolur? Görmesem noolur?” diyenler oldu. Açıkçası, çok katılmadım ben bunu diyen arkadaşlarıma. O kadar sevdiğin bir DJ’ i İstanbul’ a geldiğinde dinlemek istersin yani, sonuçta çok sık olan bir durum değil bu. Bir aksilik olmazsa ben de gidiyorum Guetta’ nın konserine. Gördüğüm kadarıyla biletleri henüz tükenmemiş konserin ama ben yine de kısa bir süre içinde tükenmesini bekliyorum. Bu arada 4 Mayıs Cumartesi günü Küçük Çiftlik Park’ ta gerçekleşecek olan konser için en düşük bilet fiyatı 90 TL, en yüksek bilet ise “Deluxe Lounge’ dan izleme imkanı sunuyor, değeri ise 500 TL.

Rihanna
Rihanna’ nın konser için geleceğini öğrendiğimde çok sevindim. Şu anda herhangi yabancı müzik çalan bir radyoyu açarsak, en geç yarım saat içinde bir Rihanna şarkısına rastlarız. Fazlasıyla popüler kendisi Türkiye’ de, tabi dünyanın geri kalanında da olduğu gibi. Müzik kalitesi şahsen çok hoşuma gidiyor Rihanna’ nın, şarkıları hareketli, sözleri cüretkar, sesi fazlasıyla hoş ve sahne show’ ları.. Onlar bir başka hoş tabi. Konuştuğum arkadaşlarımın da hemen hemen hepsi benimle aynı fikirde, çoğu zaten çoktan biletlerini almışlar. 30 Mayıs Perşembe günü İnönü Stadı’ nda gerçekleşek olan konserin en düşük bilet fiyatı 130 TL, VIP fiyatı ise 545 TL. Genel olarak anladığım kadarıyla çoğu erkekte, “Rihanna’ yı da görmeden ölmeyelim abi” mantığı var, onları suçladığımı söyleyemem şahsen. Kızlar da çok hevesli bu konser için, “Her gün kesin en az bi kez Rihanna’ nın bi şarkısını dinlerim, dinlemesem de radyoda denk gelirim zaten” şeklinde sevgilerini bildiriyorlar. Yalnız bir tane çiftle konuşuyordum, “şirince” bir çiftimiz bunlar, birbirleriyle konuşmaları, yüz ifadeleri falan daha yeni yeni çıkmaya başladıklarını gösteriyordu. Ben önce kız arkadaşının fikrini öğrendikten sonra çocuğa da sordum, “Rihanna konseri için ne düşünüyosunuz? Gidicek misiniz?” diye. O da “Rihanna’ yı görmeden ölmicem abi ben!” mantığındaydı ve bunu biraz coşkuyla belirtti genç kardeşimiz, kızarkadaşı da bunun üstüne tepkisini iki tane küçük tokatla belirtti. Ciddi bir kavga değildi tabi bu, şakayla karışık verilen tepkiler vardı, ama aman diyeyim; dikkat edin, Rihanna’ lar gelip geçer, kendimizi çok kaptırmayalım.

Justin Bieber
İşte benim için araştırması en enteresan olan isim bu oldu: Justin Bieber. Normalde yaptığı müziğin benim zevkime hiç uymamasına rağmen ben bu çocuğu takdir ediyorum. Açıkçası benim şarkısını özellikle açıp dinlediğim biri değil, “Radyoda denk gelirsem kanalı değiştirmem” dediğim biri ama bir şeyi atlamamak lazım: Bu çocuk çok başarılı.

Menejeri Usher olan ve ilk albümü çıkmadan önce 4 tane single’ ı Top 40’ a giren ilk solo şarkıcı ünvanına sahip birinden bahsediyoruz. Şarkılarıyla dalga geçen insanlara rastlıyor olsam da etrafta, bu onun ne kadar başarılı ve popüler olduğunu değiştirmez. Müziği hakkında kendi arkadaş grubumun ne düşündüğünü sorduğumda onların da benimle aynı şeyleri düşündüğünü görmek beni pek şaşırtmadı, herkes genç yaşına rağmen elde ettiği popülariteyi ve başarıyı takdir ediyor ama bize göre değil müziği. Zaten onun hedef kitlesi de biz değiliz. Ortaokul ve lise çağındaki genç arkadaşlara sordum biraz, onlardan aldığım tepkiler ise fazlasıyla olumlu. Hepsi merakla konseri bekliyorlar, hepsi biletlerini almış bile çoktan, özellikle de kızlar. Kızlar bu arkadaşı biraz fazla seviyorlar. Ücreti 535 TL olan VIP biletleri İnternet’ te okuduğum kadarıyla, ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama doğru olması beni şaşırtmaz, biletler satışa çıktıktan8 dakika sonra tükenmiş. Enteresan bir olay da şu: 4 yıldır bu konseri bekleyen liseli bir kız, VIP bileti tükenince kendine zarar vermeye kalkmış, sebebi de şuymuş: VIP’ den bilet alanların Bieber’ la fotoğraf çektirme imkanı olacakmış. Bunun için yıllardır bekleyen kız baya bir üzülmüş bilet kalmadığına, dilerim şu anda sakin ve iyidir. 2 Mayıs Perşembe günü İTÜ Stadyumu’ nda gerçekleşecek olan konser için kalan 100 TL’ lik biletlerin de hızla tükendiğini hatırlatmak istiyorum; eğer Bieber’ ın, Rihanna’ nın ya da David Guetta’ nın konserine gitmek istiyorsanız, elinizi çabuk tutmanızı öneririm.

Oğuzcan Dilmener

Dipnot Tablet App Store ve Android Market’te. Hem de bedava…