Hangi koku ruh halinizi nasıl etkiliyor?

Pazar, 30 Haziran 2013 14:58

cicekYapılan bir araştırmada, kokunun insan psikolojisinde ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Yeni biçilmiş çimen kokusu
İnsanda temiz ve huzurlu bir ortam duygusu uyandıran bu koku, duyduğunuz anda sizi mutlu hissettiriyor.

Taze pişmiş hamurlu yiyecekler
Ekmek, börek, açma, poğaça gibi hamurlu yiyecekler gene insanı cezbeden ve yeme hissi yaratan kokulara sahiptir. Her ne kadar tok olursanız olun bir parça koparıp yemek istersiniz.

Çiçek kokusu
Özellikle bahar aylarında açan çiçekler, insanı hareketlendirir ve negatif düşüncelerden bir süreliğine de olsa uzak tutar. Bahar aylarında soluduğunuz güzel hava hormonel olarak da sizi atağa kaldıran bir etkendir.

Toprak kokusu
Özellikle yağmurlu havalardan sonra oluşan koku ferahlık ve rahatlama sağlar. Adeta ruhunuzun detoksu olan bu koku, özellikle sıkıcı kış günlerinde sizi toparlayan bir etkendir.

Ihlamur ağacı
Ihlamur çayının sakinleştirici etkisi genelde bilinen bir özelliktir. Etrafınızda bir ıhlamur ağacı varsa kokusunu kolayca ayırt edebilir, sakinlik ve huzur verdiğini kısa zamanda fark edebilirsiniz.

Temiz nevresim kokusu
Temizlenmiş ve gergin şekilde gerilmiş bir çarşaf daha huzurlu bir uykuya dalmanızı sağlarken, sabah kalktığınızda güne zinde başlamanıza da yardımcı oluyor.

Meyve kokusu
Taze aldığınız bir meyveyi kestiğinizde yaydığı koku, beyninize sağlıklı bir besin tükettiğinizin sinyallerini gönderiyor. Daha tadına bile bakmadığınız halde yaşadığınız bu reaksiyon, meyveyi tükettikten sonra da size mutluluk hissi veriyor.

Tags