Hanefi Avcı ve Yalçın Küçük’e tahliye kararı

Perşembe, 12 Aralık 2013 15:24

Odatv Davası’ndan yargılanan eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ve Prof. Dr. Yalçın Küçük hakkında tahliye kararı çıktı. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi sanıkların tahliyesine karar verdi.

Ancak Avcı ve Küçük’ün tutukluluğu diğer davalardan dolayı devam edecek. Hanefi Avcı Devrimci Karargah davasından aldığı 15 yıl hapis cezası, Küçük ise Ergenekon davasından aldığı 22 yıl 6 ay hapis cezası nedeniyle serbest kalamayacak.

AVCI: YARGILANMA SEBEBİM KİTAP

Duruşmada söz alan sanık Hanefi Avcı, bu davada yargılanmasının tek sebebinin yazdığı kitap olduğunu iddia ederek, bu davanın sahte delillerle yürütüldüğünü öne sürdü.

Bu ülkede kimseye kitap yazdığı için örgüt mensubu suçlamasının yapılmadığını belirten Avcı, örgüt mensupları ve liderlerinin dahi kitap yazdığını ancak buna suçlama getirilmediğini belirterek, “Peki kitapta yazdıklarım doğru mu? Başta tepki gösterenler bugün kitaba bir daha baksınlar. Bugün yazılanların doğrulandığı görülüyor. Wikileaks ve Stratfor belgeleriyle, 7 Şubat darbesi denilen durumun ardından konuşulanlarla yazdıklarım doğrulandı. Artık biri çıkıp Emniyeti cemaate teslim ettik, öbürü kaç valisi var diyor” ifadesini kullandı.

Devrimci Karargah davası için hakkında tahkikat yapılmaya başlandığı gün kendisi, Sabri Uzun ve Emin Arslan ile Nedim Şener’in telefon tapelerinin deşifre edildiğini öne süren Avcı, bunun önceden kurgulandığını, “Odatv operasyonu” olmadan kitapla ilgili televizyon konuşmalarının izlendiğini ve deşifre edildiğini iddia etti.