Hamilelik sürecinde yoga mı yoksa pilates mi?

Perşembe, 1 Ocak 2015 12:55

Ülkemizde son dönemlerde moda olan bu akım şimdilerde kutsal anneler için risk oluşturmakta! Spor yapma imkanı olan her anne adayı gebelik döneminde hangi egzersizi yapmalıyım diyerek bu soruyu kendisine mutlaka sormuştur. Ya da anne adayının çevresinde olan yakınları kendi yaşamış oldukları iyi ya da kötü tecrübelerden dolayı anneye tavsiye ve yorumlarda bulunmuştur.

Sosyal medyada kendisi bu konuda bilgi sahibi olmadan fikir üreten bir eğitmenin paylaşımına istinaden anne adaylarımızı ve aileleri bilinçlendirmek adına bu yazıyı yazmayı uygun gördüm.

Kendisini yaşam koçu olarak kamuoyuna duyurmaya çalışan ve ismini vermek istemediğim bir zatı muhterem kişinin açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum; ”Gebeliğim süresince sadece YOGA yaptım. Platesi bıraktım. Çünkü plates hocam gebelerde plates’i kesinlikle önermiyor.” Demiş…!

Madem ki bu kadar bilgilisin ‘pilates’i keşke doğru yazsaymışsın dedim içimden. Üzerine basa basa bir değil tam üç yerde tekrarlamış. Ahh güzel ülkem! Üzüldüğüm nokta aslında bu değil.

Kişiler tercih kullanabilir. Her anne adayı, kiminle, nerede ve nasıl rahat ediyorsa dilediği egzersizi önce doktoruna sorarak istediği şekilde yapabilir. Ama bir kişi söyledi diye internet ortamında yayınlanan her bilgiye de kanmayın, inanmayın! Arayın, araştırın! Sorun, soruşturun!

Asıl önemlisi bu süreçte anne adayının huzuru ve psikolojisi bir üst satırda yazdıklarımdan daha da önemlidir. Altını çizerek söylemek istiyorum, Türkiye’de yaşayan uluslararası bir eğitmen olarak müdahale etmek benim görevim.

Çünkü ben, bu ülkede yaşayan, vatanımı milletimi seven ve ülkemin gelecek 10 yılı içerisinde sağlıklı bireyler görmek isteyen öncelikle sağduyulu bir vatandaş, sonrasında da bir eğitmen olarak konuşuyorum. Gelelim kendisini yaşam koçu ilan etmiş zatın pilates eğitmeninin sosyal medyadan yaptığı yetersiz açıklamaya:

‘Pilates pelvik tabanı baskı altında tutarak tüm hareketlerde core bölgenin kullanımını sağlar. Hamilelikte çok düşük ihtimal de olsa bebeğin oksijen alımı bu sebeple azalabilir. Ben hamilelikte aletli pilates eğitimi diye dünyada bir akım yok diyorum. Tanrının hediyesi olan bu dönemi yürüyerek, yüzerek, nefes ve hamile yogası ile geçirmek en doğrusu! Ayrıca herkesin her şeyin uzmanı olduğu canım ülkemde…’ diye devam etmiş kendileri.

Geçmişini araştırmayı bile düşünmediğim hanımefendi eğer yeterli bilgi ve donanıma sahip olsaydı uğraşmış olduğu mesleğine istinaden böylesi bir açıklama yapmazdı diye düşünüyorum.

yogaÖncelikle konu hamilelik süresinde pilates mi yoga mı iken hanımefendi eğitim konusuna girmiş ve bilgi sahibi olmadan fikir üretmiş. Ne yani şimdi biz bütün her şeyi bırakıp yoga mı yapalım?

Elbette yoga inanılmaz sonuçlar veren muhteşem bir egzersiz metodu, tüm yoga hocalarımdan özür dileyerek ve aflarına sığınarak açıklama yapacak olursam, bire bir mesleğim ile alakalı bir konu olduğu için umarım bu vereceğim bilgiler hem bilinçsiz olan kendilerine hem de değerli anne adaylarına ulaşır.

Öncelikle ukalalık etmeden işi bir bilene danıştım. Uzun yıllar yurtdışında görev yapmış, ülkemizin yetiştirdiği değerli hocalardan kadın doğum uzmanı Op. Dr. Cüneyt Özcan hocama sordum.

Sizce gebelik döneminde yoga mı pilates mi hangi egzersiz faydalı?

Bu konuyu yoga, pilates veya başka bir egzersiz olarak ayırmak doğru değildir! Her egzersiz her anne adayı için aynı etkiyi gösterecek diye bir durum söz konusu olamaz.

Öncelikle annenin nasıl bir doğum gerçekleştirmek istediğini anne adayına sorarız. Mesela sezeryan doğum isteyen bir anne için nefes egzersizleri zaman kaybı olur kanaatindeyim. Bunun yerine tavsiyem omurgasını kuvvetli tutabileceği çalışmalar anne adayı için çok daha faydalıdır.

Yürüyüş egzersize başlamak ve ısınmak için idealdir. Özellikle hamilelik öncesi egzersiz yapmayan kişiler, egzersize yürüyüş ile başlamalıdır.

Yüzme, vücudun tüm kaslarını çalıştırdığı ve dolaşımı düzenlediği için idealdir. Su vücudu desteklediğinden yaralanma, düşme riski de bulunmaz. Özellikle son trimester için en uygun egzersiz kabul edilebilir. Yüzülecek havuzun hijyenik olması şart!

Anne adayları gebelik döneminde fizyolojik olarak zaten haddinden fazla esnek ve gevşek bir yapıya sahiptir ve pilates çalışmaları bu nedenle pelvik taban kaslarını kuvvetli tutar ve annenin hem gebelik sürecini hem de doğum anında çok etkilidir. Omurgası yerçekimine karşı kuvvetli tutabileceği çalışmalar, Kegel çalışmaları anne adayının gebelik süresince tüm doktorlar tarafından tavsiye edilen çalışmalardır. Karşı koyma ve itme için biz pilatesi tavsiye ediyoruz.

Kegel egzersizleri; idrar kesesi, rahim ve kalın bağırsağın son bölümünü destekleyen kas grubunu çalıştıran egzersizlerdir. Pelvik taban kasları dediğimiz bu kas grubunuz yeteri kadar kuvvetli değilse doğum sonrasında idrar kaçırma ya da idrar torbası sarkmalarına sebep olabilir. Kegel egzersizleri her yerde yapılabilecek egzersizlerdir. Elbette her çalışma için süresinin ve şiddetinin de gebe için de çok önemli.

Hazırlayan: BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK 

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play