Hamas ve İsrail, beş saatlik ‘insani ateşkes’te anlaştı

Perşembe, 17 Temmuz 2014 09:39

Hamas ve İsrail bugün beş saatlik bir geçici ateşkes uygulanmasında anlaştı. İsrail, Birleşmiş Milletler’in isteği üzerine Gazze’de bugün yerel saat ile 10.00-15.00 arasında uygulanacak bir “insani ateşkes” ilan ettiğini duyurmuştu.

BBC Türkçe’nin haberine göre; İsrail ordusunun açıklamasında, geçici ateşkesin amacının ‘Gazzelilerin hastaneye gitmelerine ve temel ihtiyaçlarını karşılamalarına olanak vermek’ olduğu belirtildi.

Hamas sözcüsü Sami Ebu Zuhri de bu süre içinde roket saldırılarını durduracaklarını açıkladı. İsrail ordusu, bu sürenin İsrail’e saldırı düzenlemek için kullanılması halinde, “kararlı bir şekilde cevap verileceğini” bildirmişti. Mısır’ın hafta başında taraflara önerdiği ateşkes planı ise, planın ‘Gazze’deki ablukanın kaldırılmasını içermemesi’ üzerine Hamas tarafından reddedilmişti.

Ateşkes dört çocuğun ölümü ardından geldi

Geçici ateşkes kararı, Çarşamba günü gerçekleşen İsrail saldırılarında, Gazze’deki bir plajda oynayan dört çocuğun ölümünün ardından geldi. Olay üzerine Hamas İsrail’in “savaş suçu” işlediğini belirterek Birleşmiş Milletler’den saldırıyı kınamasını istedi.

Aileleri balıkçılık yapan Filistinli çocukların İsrail donanmasının bombardımanı sonucu yaşamlarını yitirdikleri açıklandı. Çocukların plajında oynadıkları otelde çok sayıda yabancı gazeteci kalıyordu. Saldırıda yaralanan çocukların bazılarına ilk yardımı da gazeteciler yaptı.

İsrailli yetkililer daha önce de Gazze sahillerinden İsrail’e yönelik roket saldırıları düzenlendiğini iddia etmişti. Filistinli yetkilier, 8 Temmuz’dan bu yana devam eden İsrail saldırılarında 220 Gazzelinin öldüğünü, bin 800 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail tarafından yapılan açıklamada Çarşamba günü Gazze’den atılan 23 füzenin Demir Kubbe sistemiyle etkisiz hale getirildiği belirtildi.