Hamam gitti SPA geldi! Peki dinlenmek için hangisi daha etkili?

Pazar, 20 Ekim 2013 10:42
SetHeight800-Spa

Bu haftaki yazımda sizlere, günümüz Türkiye’sinde herkesin çok sevdiği fakat felsefesini daha kavrayamadığı SPA’lardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikli olarak SPA’nın latince anlamının (Sanitas per Aquam) teriminin baş harflerinden oluştuğunu, yani ‘sudan gelen saglık/ iyilik ‘ anlamına geldiğini bilmenizi isterim.

SPA’nın kökeni eski Roma, Anadolu, Hindistan ve Uzakdoğu uygarlıklarına dayanır. Karma bir kültürdür. Dünyanın her ülkesinde SPA başka bir anlam ifade eder, ancak genel anlamına baktığımızda her birinin ortak noktası güzellik. Aslında böylelikle o ülkenin kültüründe güzelliğin ne manaya geldiğini de görürüz.

SPA’da amaç, ilk başlarda şifa iken günümüzde daha çok rahatlama, stresten uzaklaşma, cilt bakımı ve çeşitli (süslü) ve aynı zamanda rahatlatıcı masajların bütündür.

1392277F6AA249F990EB4F227294C7E5Derinlerine inip araştıracak olursanız, Türk hamamları SPA’nın temelini oluşturur. Osmanlı’dan günümüze ulaşan hamam kültürünün şimdiki modernleşmiş hali SPA adını almıştır.

Hamamlar Osmanlı için neden önemliydi biliyor musunuz?

Bunun temel nedeni dindi. Kur’ana göre temizlik dindarlığın önemli değil “asli” parçasıydı. Bu mermer tapınaklar banyo, masaj ve sohbetten oluşan bir toplumsal yaşamın ortaya çıkmasını sağlıyordu.

Osmanlı’da insanlar için hamam ihtiyaçtı. Arınma, rahatlama, eğlence, sosyalleşme gibi …

Peki günümüzde SPA ne?

Barış Çunguroğlu’nun yazısının tamamını okumak için ücretsiz olarak yayınlanan Dipnot Tablet’i hemen indirin

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ