Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde sona doğru

Perşembe, 7 Mart 2013 20:48

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

ÖHA/GÖZDE YALTA – Tarihî Yarımada’nın silüetini bozduğu gerekçesiyle tartışmalara neden olan, Yenikapı-Taksim Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde sona gelindi. 

Yapımına 2009 yılında başlanan Şişhane ile Unkapanı arasında inşa edilen köprü ile İstanbul metrosu, Yenikapı Aktarma İstasyonu’na kesintisiz ulaşacak. Metro Şişhaneden yer yüzüne çıkıp, Haliç’i geçtikten sonra Süleymaniye eteklerinde tekrar yer altına inecek.

Asma sistem olarak planlanan köprünün taşıyıcı kulelerinin yüksekliği ilk projede 82 metre idi. Ancak UNESCO’nun İstanbul’un Dünya Miras Listesi’nden çıkarılarak “risk altındaki dünya miras listesine” alınacağı yönündeki uyarıları üzerine yükseklik birkaç kez düşürüldü. Koruma Kurulu’nun bu yüksekliği kabul etmemesi üzerine, kule yükseklikleri önce 65 metreye, sonra 50 metreye kadar düşürüldü ve uygulama bu şekilde başlatıldı. Bu uygulamalara rağmen köprünün Süleymaniye Camii’nin ihtişamını kapattığı görünüyor.

Sona yaklaşılan köprüde, eksik parçaların da monte edilmesinden sonra, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında deneme seferini gerçekleştirmesi planlanıyor.