Haftanın TV olayı: NETFLIX Türkiye’de

Pazar, 10 Ocak 2016 17:48

GİZEM MERVE KABOĞLU

 

Dünyada TV izleme alışkanlığını değiştiren Netflix şimdi Türkiye’de. Kendi prodüksiyonlarını da gerçekleştiren dijital yayın platformu olan uygulama yüzlerce yayını evlerinize taşıyor. Henüz Türkçe dublaj ve altyazı desteği bulunmayan Netflix yakında kullanıcılarına dil desteği de sunacak.

Eski Türk filmlerinden dizimize pelesenk olan “pul koleksiyonu gösterme” bahanesini bilirsiniz, Amerika’da bu deyimin yerini “Netflix and chill” almış durumda. Yayın platformunun popülaritesini ispatlayan en net delil… Netflix Dünyada konvansiyonel medya içinde adeta bir devrim gerçekleştirdi ve hem prodüksiyon hem de yayın kalitesiyle dev kanalların projelerini geride bırakarak Altın Küre ödülleri ve Emmy adaylıklarına da sahip oldu.

 

Hangi Projeler Var?

Netflix bir anda tüm sezon bölümlerini yükleyen, kendi prodüksiyonu, başka hiçbir yasal zeminde, kanalda bulamayacağınız dizileri de yayınlıyor. House of Cards, Black Mirror, Sense 8, Bloodline, Marco Polo ve Narcos bu projelerden bazıları… Netflix’in gelişiyle yasadışı dizi izleme sitelerinden Netflix dizilerinin de kaldırılacağını tahmin etmek zor değil, yasal bir girişim muhakkak olacaktır.

image

Ücretli olarak indirilen Netflix uygulaması store’larda yayında, yayın kalitesi ve çoklu ekran seçenekleriyle paketler değişiyor. Ücretli yayınlar Türkiye’de henüz bir trend oluşturamasa da Netflix’in kullanıcılarına yeni bir deneyim vadettiği ve diğer girişimlerle kıyaslanamayacağı kesin… Netflix’i takip etmek TV dünyasının nabzını tutmak için de mühim, çünkü kanal profesyonellerce geleceğin HBO’su olarak nitelendiriliyor. Özellikle yabancı dizi meraklıları bu gelişmeye çok sevinecek, iyi seyirler.

 

 

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 251. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play