Haftanın Kitabı: Aya Tırmanmak ve diğer öyküler

Pazar, 16 Aralık 2012 14:11
Mülksüzleri okuduğumuz günden beri Le Guin fanatikleri arasındayız. Fantastik roman okumak, hele bu karanlık kış günlerinde yapabileceğimiz en iyi terapilerden biri. Dünyanın en yoğun gündemine sahip ülkelerden birinde yaşayınca insan olarak biz de soluk almak istiyoruz. Bu nedenle bu haftaki maceramız Ursula Le Guin’in peşinden aya tırmanarak geçeceğe benziyor. Çünkü kimi zaman büyülü gerçekçiliği tercih ediyoruz kendi gerçekliklerimize.

Bu kitaptaki on sekiz öyküde Le Guin okuru tekinsiz evlere, tekinsiz konulara, zihnin gerisinde fark edilmeyi bekleyen duygulara, hayata tutunmak için verilen ince mücadeleye, bakış açısını azıcık değiştirdiğiniz anda değişiveren gerçeklere yolculuğa çağırıyor.

Durduğu yerde durmayan ücra kasabalardan, kırılmış hayatını toplamaya çalışan yalnız insanların evlerinden, tuhaf ayinlerin yapıldığı yaz kamplarından, kürtaj kliniklerinden, herşeye rağmen doğurulan bebeklerin dünyasından, masal sayfalarından, bilge ormanlardan geçen bu yolculukta, yazarın insani olan herşeye duyduğu tutku, ilgi ve şefkat eşlik ediyor bize. Büyülü gerçekçilikten gerçeküstücülüğe farklı tarzlar denediği bu öykülerde, Le Guin ne kadar güçlü bir edebiyatçı olduğunu bir kere daha kanıtlıyor.