‘Haftanın Filmi’ni sizin için seçtik!

Pazartesi, 18 Mart 2013 11:39

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Sinema yazarımız Ali Arıkan’ın “2012′nin En İyi 10 Filmi” arasında seçtiği ve 4. sıraya yerleştirdiği “Yalnız Gezegen” sizin de anlayacağız gibi insanın yalnızlığını konu alıyor.

Adı sanı pek duyulmamış yönetmen Julia Loktev’in yönettiği ve başrolünde festival filmlerinin vazgeçilmez ismi Gael Garcia Bernal’in bulunduğu film Nuri Bilge Ceylan’ın jüri başkanı olduğu 31.İstanbul Film Festivali Altın Lale Uluslararası Yarışma’da en iyi filme verilen Altın Lale Ödülü’nün sahibi olmuştu.

Her karesinde doğayı betimleyen film 3 karakterin hikayelerinin yanında Gürcistan’ın doğal güzelliklerini de bize izlettiriyor.
Birbirine aşık nişanlı çift Alex ve Nina Kafkas dağlarına yapacakları gezide bölgeyi iyi bilen Dato’yu rehber olarak tutarlar. Başta her şey yolunda görünse de üçünün yaşadığı bir olay sonrası gezinin seyri tamamen değişecek, huzur dolu saatler yerini gerilime ve kestirilemeyen olaylara bırakacak ve hiçbirinin hayatı artık eskisi gibi olmayacak.

Yalnız Gezegen, Tom Bisell’in ABD’den çıkıp Asya’nın farklı coğrafyaları ile yüzleşen insanları anlattığı altı öyküyü barından “God Lives in St. Petersburg’ adlı kitaptan uyarlanmış. Ne var ki, bir uyarlama olduğu kadar Loktev’in hayatından da izler taşıyor.

Şimdiden söyleyelim yönetmen hayatta ne kadar yalnız olduğunuzu yüzünüze vuracak ve sizi kötü hissettirecek. Bu yüzleşmeye hazırsanız bu film kaçmaz!