Haftanın filmini sizin için seçtik: Muhteşem Luhrmann’dan Muhteşem Gatsby

Cumartesi, 18 Mayıs 2013 13:00

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Dipnot.tv/Özel – Eşşiz bir yaratıcı zekaya sahip yönetmen Baz Luhrmann’dan F. Scott Fitzgerald’ın The Great Gatsby romanının yeni uyarlanması beyazperdede karşımıza çıkıyor. Leonardo DiCaprio’nun başrolde olduğu filmde, yapımcı kendi görsel yorumunu katarak klasik hikayeyi daha önce eşine rastlanmamış bir şekilde yorumluyor.

Jay Gatsby rolünde Akademi Ödülü adayı DiCaprio (“J. Edgar,” “Aviator”) Nick Carraway rolünde Tobey Maguire yer alıyorlar. Carey Mulligan ve Joel Edgerton, Daisy ve Tom Buchanan rollerinde karşımıza çıkıyorlar.

İki Oscar ödüllü yapım ve kostüm tasarımcısı Catherine Martin (Moulin Rouge!) filmde hem tasarımcı hem yapımcı olarak yer alıyor. “Muhteşem Gatsby”nin görüntü yönetimi Simon Duggan’ın, kurgusu Matt Villa, Jason Ballantine ve Jonathan Redmond’un, müziği ise Craig Armstrong’un imzasını taşıyor. Anton Monsted filmin yönetici müzik amirliğini ve ortak yapımcılığını üstlendi.

Hikayenin geçtiği 1922 senesi baharı, ahlaki değerlerin çöktüğü, ışıltılı jazz hayat tarzı, kaçakçıların ve yükselen hisse senetlerinin dönemi. Amerikan rüyasının peşinden giden Nick, kuzeni Daisy ve onun soylu çapkın kocası Tom Buchanan sayesinde partici, gizemli milyoner Jay Gatsby’e komşu olur. Nick artık son derece zengin insanların aşk ve entrika ile dolu hayatlarına çekilmiştir. Nick bu hayata şahit oldukça imkansız aşk, bozulamaz hayaller ve trajedilerle dolu bir hikayeyi kaleme alarak günümüzün modern hayatına ayna tutar.
66. Cannes ilm Festivali’nin de açılış filmi olan Muhteşem Gatsby ile 20′lere dönemeye hazır mısınız?