Habur’da ağlatan kavuşma

Çarşamba, 13 Mart 2013 16:27

130313_habur_foto.hmediumPKK’nın aylardır elinde tuttuğu 6’sı asker 8 kamu görevlisi kendilerini almak için Kuzey Irak’a giden heyetle birlikte Habur Sınır Kapısı’na geldi. Aileler ile evlatlarının bir araya gelmesi duygusal anların yaşanmasına neden oldu.

Değişik tarihlerde Diyarbakır, Van, Muş, Bingöl ve Şırnak’ta PKK tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisini teslim almak için Kuzey Irak’a giden 6 kişilik heyet, görevlilerle buluştu.

Heyeti teslim edecek örgüt mensuplarının basın mensuplarının olmasına itiraz etmesi üzerine kısa süreli bir gerginlik yaşandı. Sorunun giderilmesinin ardından örgüt mensupları yanlarında kamu görevlileriyle heyetin yanına geldi.

Heyet, aylardır PKK’nın elinde bulunan görevlilerini sağlık raporlarıyla teslim aldı.

Heyet, görevlileri teslim alırken hazırlanan metne imza attı. Örgüt yöneticileri de aynı metni imzaladı.

‘İNSANİ BİR DURUM, KARŞILIK BEKLEMİYORUZ’
Görevlileri teslim eden PKK’nın üç kişilik komitesinde yer alan Süleyman Şahin, Abdullah Öcalan’ın talebi üzerine bu adımı attıklarını söyledi.

Şahin, “Bu tamamen insani bir durum, herhangi bir karşılık beklemiyoruz” diye konuştu.

Şahin, PKK’nın ellerinde oldukları süre içerisinde kamu görevlilerine kötü muamele yapılmadığını da sözlerine ekledi.

KURT: BU BİR JEST
BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt da, yaptığı açıklamada, atılan adımın süreç için yapılmış bir jest olduğunu dile getirdi.

Adil Kurt, “Bir taraftan seviniyoruz çünkü 8 kardeşimizi ailelerine götüreceğiz. Bir diğer taraftan da üzülüyoruz, çünkü Kürt sorunu hâlâ çözülmüş değil” dedi.

BDP’li Kurt, girişime destek veren Kuzey Irak Kürt Yönetimi’ne de teşekkür etti.

ÜNSAL: BAHAR GELDİ, BARIŞ DA GELİR İNŞALLAH
Gazetecilere açıklamalarda bulunan heyetteki isimlerden MAZLUMDER Başkanı Ahmet Faruk Ünsal “Sekiz kardeşimizin özgürlüğüne kavuşmasında rol aldığımız için memnunuz” diye konuştu.

Ünsal, şöyle konuştu: “Kötü bir muameleye maruz kaldıklarını söylemediler. Barış sürecinin önemli bir adımlarından birini atmış olduk. Bir daha inşallah kardeşin kardeşe kurşun sıktığı bir ortamı yaşamayız. Bahar geldi, barış da gelir inşallah. Sevinçliyiz. Çözüm sürecinde etkili olacaktır, havayı yumuşayacaktır.”

TÜRKDOĞAN: OLUMLU DAVRANDILAR
Görevlilerin sağlık durumlarının iyi olduğunu vurgulayan İnsan Hakları Derneği Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan da “Az da olsa üzerlerinde bir tedirginlik var. Bu olayın barış sürecine katkı sunacağını düşünüyorum. Taraflar çok olumlu davrandı” sözlerini kaydetti.

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ise şöyle konuştu: “Moral motivasyonları iyiydi. Sadece yorgundular. Aylar sonra özgürlüklerine kavuşmanın sevincini yaşıyorlardı. Ekibin içerisinde tek üzüntülü olan Zihni Koç’tu. Annesini kaybettiğini orada öğrendi ve çok üzüntülüydü.”

AĞLATAN KAVUŞMA
Heyet, yapılan açıklamaların ardından 8 kamu görevlisiyle birlikte Türkiye’ye doğru yola çıktı. Kamu görevlileri ve beraberindeki heyet, saat 14.00′e doğru Habur Sınır Kapısı’ndaki Habur Mülki İdare Amirliği binasına geldi.

Kamu görevlililerini Habur Sınır Kapısı’nda bir heyet karşıladı. Görevliler, aylar sonra aileleriyle bir araya geldi.

 

ALTI KİŞİLİK HEYET
PKK’nın kaçırdığı 8 kamu görevlisini teslim almak için 6 kişilik bir heyet dün Kuzey Irak’a geçmişti.
Heyette şu isimler var: MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, BDP Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu.

AYLAR ÖNCE KAÇIRILDILAR
PKK’nın kaçırdığı görevlilerin isimleri ve kaçırıldığı tarihler şöyle;

Erler Reşat Çeçan, Hadi Gizli ve Ramazan Başaran: Diyarbakır-Bingöl karayolunda (6 Ağustos 2012)
Polis memuru Nadir Özgen: Van’ın Çatak ilçesinde (10 Eylül 2011)
Kaymakam adayı Kenan Erenoğlu: Muş-Diyarbakır arasında (12 Ağustos 2011)
Astsubay Abdullah Söpçeler: Diyarbakır-Lice karayolunda (9 Temmuz 2011)
Kemal Ekinci: Şırnak’ta (1 Ekim 2011)
Uzman Çavuş Zihni Koç: Diyarbakır’ın Lice ilçesinde (9 Temmuz 2011)

NTV

Tags