Haberal’a ‘eksik teşebbüs’ indirimi! Mahkemenin kararındaKİ ilginç detay

Salı, 6 Ağustos 2013 11:51

fft64_mf1582714Ergenekon davasında mahkeme, Prof. Dr. Mehmet Haberal’a önce ‘hükümeti yıkmaya teşebbüs’ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ancak eyleminin ‘eksik teşebbüs’ aşamasında kaldığını belirterek cezayı 12 yıl 6 aya kadar indirdi.

Ergenekon davasında 12 yıl 6 ay hapis cezası alan ve tahliye edilen CHP milletvekili Mehmet Haberal’ın hükümeti yıkmaya teşebbüs ettiği kısa kararda yer aldı. Dün kararını açıklayan mahkeme, Haberal’ın “Türkiye Cumhuriyeti İcra Vekilleri Heyetini Cebren Iskat veya Vazife Görmekten Cebren Men Etme” suçunu işlediğinin sabit olduğunu belirtti.

Bu suçtan Haberal’ı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanığın eyleminin eksik teşebbüs aşamasında kaldığını belirterek ceza da indirim yaptı. Eksik teşebbüs nedeniyle cezayı 15 yıla kadar indiren mahkeme, Haberal’ın yargılama sürecindeki tutum ve davranışları nedeniyle de 2 yıl 6 ay daha indirim yaparak, 12 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

CHP Zonguldak milletvekili Prof. Dr. Mehmet Haberal, dün kararın açıklanmasından sonra, tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak tahliye edilmişti.