Güzel göğüslü olunca her şey çözülür mü?

Perşembe, 11 Eylül 2014 11:19

Göğüs güzelliğinin kadınlar için ne kadar önemli olduğu herkes tarafından bilinir. Göğüsler her zaman bir güzellik, dişilik sembolü olarak kendine özgü bir uyarıcı etkiye sahip olmuştur. Bundan dolayı da güzelliğin bir parçası olarak göğüslerin bakımı, uzun seneler diriliğinin korunması, özen isteyen bir çabadır.

Halk arasında, güzel göğüsün klasikleşmiş bir tanımı vardır: Orta boy veya bir avuç dolduracak büyüklükte, dik ve pürüzsüz. Orta boyda bir göğsün güzelliği hemen hiçbir devirde pek tartışma konusu olmamışsa da kimi devirlerde ortadan az küçük boyda “gonca göğüs” adı verilen göğüsler beğenilmiştir.

Pörsümüş, sarkmış göğüsler hiçbir zaman ne erkek için ne de kadın için tercih edilmeyen sebeptedir. Bu sebeple göğüslerin boyundan ziyade dikliği, diriliği güzellik bakımından önem taşır.

Üzülerek bir test yapın diyecek olsam, göğüslerin sarkmış olup olmadığını anlamanın çok basit bir yolu vardır. Bir göğsün altına kalem yerleştirin, kalem düşmeden duruyorsa göğüsleriniz sarkmış anlamına gelir. Üzgünüm.

Egzersiz reçetesi olarak, yüzmek göğüslerin dikliğini koruyan sporların başında gelir. Kürek çekmek, basketbol, voleybol, hentbol gibi kolları çalıştıran sporlar da göğüsler için iyidir. Ancak bunlar kol ve bacaklarda zamanla sert kasların oluşmasına neden olacağı için uzun vadede zarar verebilir.

Bayanların, göğüs kısmının büyük bir yüzdesi yağ dokusundan oluşur. Bu dokuyu taşıyan kaslarsa küçüktür, yani çalıştırılmazlarsa yerçekimine yenik düşüp göbeğimize doğru sarkmaya başlar. Maalesef, sarktıktan sonra toparlamak için daha uzun bir zamana ihtiyaç duyulur.

Oysa her gün göğüslerinizi diri tutmak için kendinize 3-5 dakika ayırmak yeterli! Ayakta veya oturarak kollarınızı omuz seviyesinde ileriye doğru uzatın. Bir pilates çemberi, egzersiz topu veya bir yastıktan da yardım alın.

Nefes alın ve nefes verirken pilates çemberinizi sıkın. Omzunuzdan göğsünüze doğru inen tüm kaslarınızın çalıştığını 10-15 tekrardan sonra hissedeceksiniz. Bu hareketleri düzenli olarak tekrarlayıp setlerini arttırın.

Ayrıca; göğüs derisinin kan akışı ile daha iyi beslenmesi için göğüslere soğuk-sıcak su duşu yapmak da iyi gelir. El duşunun yardımıyla önce sağ, sonra sol göğse dairesel hareketlerle soğuk su tutulur. Ancak bunu yaparken göğüs uçlarının etkilenmemesine dikkat edin. Sonra aynı şey ılık suyla tekrarlayın ve soğuk suyla göğüs duşunuzu bitirin.

Soğuk suyla başlayıp duşu yine soğuk suyla bitirmek çok önemlidir. Duştan sonra göğüsler havluyla kurulanmalıdır. Eğer el duşu yoksa birisi soğuk, birisi sıcak suyla ıslatılmış iki havlu da aynı işi görür.

Unutmadan; göğüslerin diriliğinde kilonun da rolü vardır. Çok fazla zayıflama göğüslerin sarkmasına neden olur. Ayrıca hızlı kilo alıp, hızlı kilo vermekte göğüs kaslarının gevşeyip pörsümesine ve sarkmasına yol açar.

Hazırlayan: Barış Çunguroğlu

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play