Güven Bozdağ, İtalya’nın Marche bölgesini yazdı

Pazar, 28 Şubat 2016 12:00

Sevgili Dipnot okuyucuları, sizlere bu hafta İtalya’nın Adriyatik kıyısında bulunan antik Marche bölgesinden bahsedeceğim. 4 ay kadar benimde yaşadığım bu gastronomi cenneti bölge, harika plajlara ve dağcıların gözdesi dik yamaçlara sahip. Tarih ve kültür meraklılarının akın ettiği ve içinde bağımsız bir ülkeye ev sahipliği yaptığı bölgeyi, mutlaka gezi planlarınıza dahil etmelisiniz.

Bölgenin başkenti Ancona’dır. Bu toplamda 6 ili bulunan bölgenin en önemli limanı yine Ancona ilindedir. Roma dönemine, ev sahipliği yapmış önemli bir bölgedir.

Romanesk mimari tarzının yanı sıra gotik yapılar dikkat çekmektedir. Marche ulusal müzesi, San Giorgio limanı, Fano ve Senigallia gibi balıkçı kasabaları, dik kayalıklarda yer alan Monto Conero burnu, Sibilli Ulusal Parkı, Jesi kasabasında bulunan Akordion Fabrikası, Urbino kasabası yakınında bulunan San Leo Kalesi ve Pesaro kasabası kesinlikle görülmesi gereken yerleridir.

shutterstock_271233359

Ancona
Bölgenin baş şehridir. 49 beldesi bulunur. Nüfusu yaklaşık 500.000 civarındadır. Yüz ölçümü 1.940 km2’dir. Adriyatik Deniz’i kıyısındadır. İç bölgelere doğru sarp dik yamaçlı bir şehirdir. Uluslararası ticari bir limana ev sahipliği yapmaktadır. Birçok ünlü plajı bünyesinde bulundurur. Tarım ve bağcılık oldukça gelişmiştir. Sangiovese, Montepulciano ve Verdicchio üzümleri yetiştirilir. Dünyanın en iyi Verdicchio üzümünden yapılan şarapları burada üretilir. Yer yer trüf mantarının bulunduğu bir bölgedir. Deniz ürünleri ve av hayvanları ile menüleri bulunan nefis restoranları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Cavalli Çeşmesi, San Ciriaco Katedrali, Barbara Surları, Sausa Kalesi ve Jesi Meydanı görülmesi gereken yerleridir.

La Moretta (Piazza Plebistico 52 60122 Ancona)
Sot’Ajarchi (via Marroni 93  60125 Ancona)
Da Emilia (Nella basa 60020 Portonuovo)

Ve benim de çalıştığım dünyanın en ünlü şeflerinden biri olan Maruo Uliassi’nin ünlü plaj restoranı Ristorante Uliassi de, 3 ay kadar Sommeliere olarak çalıştım. Kavında enfes şaraplar bulunan müthiş bir restoranı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 258. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play