Güven Bozdağ, İtalya’nın Lombardia bölgesini yazdı

Pazar, 17 Ocak 2016 09:56

GÜVEN BOZDAĞ

Sevgili Dipnot okuyucuları, sizlere bu hafta uzun süre yaşadığım İtalya’nın ünlü Lombardia bölgesinden bahsedeceğim.

Lombardia, İtalya’nın kuzeyinde Alp’ler ve PO nehri vadisi arasında yer alır. Yüz ölçümü 23.865 km2, nüfusu yaklaşık 10.000.000 civarındadır.  Bölgenin baş şehri Milano’dur. 3 tarafı göllerle çevrilidir. Büyük  ve zengin bir bölgedir. Coğrafi anlamda verimli toprakları kapsar, önemli sınai bölgelerini sınırlarında barındırır.
Milano, yüz ölçümü 2.370km2, nüfusu yaklaşık 1.500.000 civarındadır.  Milano Avrupa’nın en önemli şehirlerinden biridir. Moda, tekstil ve sanayi merkezidir. Şehir merkezinde dünyanın en büyük Gotik tarzda yapılmış kilisesi Duomo Katedrali kesinlikle görülmesi gerekir. Hemen yanında dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri olan Galleria Vittoria Emanuele II ve hemen arkasında Dünya’nın en büyük tiyatro binalarından olan La Scala bulunur. Benito Mussolini tarafından yaptırılmış olan Stazione Centrale di, Milano’nun muhteşem bir tren garıdır.

Şehrin prestij sahibi kültürel gelenekleri, sayısı dörtten fazla olan üniversiteleri, müzik konservatuvarları, sanat akademileri, dünyaca ünlü kütüphaneleri bu şehirdedir.

Milano’nun hayatı yoğun olarak yaşandığı iki bulvaru bulunmaktadır. Bu bulvarlardan daha kısa olanı, Porta Ticinese daha uzun olanı Porta Nuova dır.

Milano, aynı Zaman da Avrupa’nın önemli bir fuar merkezidir.

shutterstock_266263268

Milano’da bulunan Dominiken Santa Maria della Gracia Manastırı ve kilisesi, yemekhane duvarı üzerindeki Leonardo Da Vinci’nin Son Akşam Yemeği tablosu UNESCO DÜNYA MİRASI koruması altındadır. Gastronomia olarak da Milano birçok Michelin Yıldızlı restoranda ev sahipliği yapmaktadır.

Milano şehir merkezinde bulunan bir kaç restoran tavsiye edeceğim.
Ristorante Glauco, Ristorante Parentesi, Ristorante Guerrini – Da Vic, Ristorante Nerino dieci Trattoria, Ristorante Sa Mesa, Ristorante Bem Brasil, Ristorante Piccolo Sagno denenmesi gereken restaurantlardır. Risotto alla Milanese, Bistecca alla Milanese bu ilin en meşhur lezzetlerindendir.

Bir kaç ünlü gece kulübü de tavsiye etmeden geçemeyeceğim.
Just Cavelli Restaurant & Club
The Hollywood,
Alcatraz,
Blue Note,
Biblosu Milano görülmesi gereken gece kulüpleridir.

Ben ünlü San Siro stadına yakın oturdum ve Milan’ın ünlü iki futbol takımının birkaç maçını statta seyretme şerefine nail oldum.  Inter Milan ve A.C. Milan, Milano’nun dünyaca ünlü kulüpleridir. Ve maç günleri tüm şehri kaplayan heyecanı iliklerinizde hissedersiniz.
Milano da mutlaka 3 günü kenti gezmek için ayırın zira anca yeter.

Bir sonraki sayıda Lombardia’nın diğer şehirlerini yazacağım.
Keyifli sofralar dilerim…

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 252. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play