Güven Bozdağ bu hafta sizleri San Marino’ya götürüyor!

Pazar, 13 Mart 2016 12:00

GÜVEN BOZDAĞ

Sevgili Dipnot okuyucuları, sizlere bu hafta Marche bölgesinde bulunan San Marino Cumhuriyetinden bahsedeceğim.

Marche bölgesi sınırları San Marino Cumhuriyetine ev sahipliği yapmaktadır. Hiçbir denize kıyısı olmayan ülke, Avrupa’nın 5 mikro devletlerinden biridir. Dünyanın en eski devletlerinden biri olan San Marino, Roma İmparatorluğu’nun İmparatoru Diocletianus’un, Hristiyanlara işkence etmesi üzerine 3 Eylül 301 tarihinde, Dalmaçyalı Hristiyan taş ustası olan Marinus tarafından kurulmuştur. 61.2 km²’lik yüz ölçümüne sahip bir ülkedir.

Ülke Avrupa birliği Üyesi olmamasına rağmen para birimi olarak Euro’yu kullanır. Yaklaşık 35.000 kişilik bu küçük ülke, yılda 3,5 milyon turist tarafından ziyaret edilir.

San Marino, çok partili temsili demokrasi ile yönetilen bir demokratik cumhuriyettir. Adliye, yasama ve yönetme organları bağımsızdır. Ülke, Avrupa’nın en eski anayasasına sahiptir. 1600 tarihli anayasa ile yürütülür ve ülke, yıllar içinde anayasada hiç bir değişikliğe ihtiyaç duymamıştır. Yürütme görevini 2 yüzbaşı üstlenmiştir. Bu yüzbaşılar her 6 ayda bir yapılan seçimle yenilenir. Yüzbaşı seçimleri büyük konseyde gerçekleşir. Büyük konseyin 60 üyesi 5 yıl için serbest seçimlerle iş başına gelir. Dünyada yürütme erkinin bu sıklıkla değiştirildiği başka ülke yoktur. Birçok akademisyene ve siyaset bilimciye göre Gerçek Demokrasinin uygulandığı TEK ülkedir.

Bölgede, geleneksel lezzetler ağırlıktadır. Tarım ve bağcılık aşırı gelişmiştir. Her ürün özenle yetiştirilir. İşlerini mükemmel yapmaya kendilerini adamış bu topluluk, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Defalarca ziyaret ettiğim bu mikro devlette saat kulesinin altında yapılan çikolatalı kekleri özellikle denemelisiniz…

Keyifli sofralar dilerim…

shutterstock_244691719

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 260. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play