Günün konusu: “Su size girerse oruç bozulur!”

Pazartesi, 8 Temmuz 2013 15:54

didimde-deniz-ve-gunes-keyfi-IHA-20110610AY433264-1-tİzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu, Ramazan’da denize girip yüzmeyle ilgili soruya verdiği yanıtla günün konusu oldu.

Bu konuda esprili bir yaklaşım benimseyen müftü, ” Bizim suya girmemiz önemli değil. Su size girerse oruç bozulur” yanıtını verdi.

İzmir İl Müftüsü Ramazan Muslu, Ramazan’ın başlaması nedeniyle basın toplantısı yaptı. Her Müslüman’ın oruçla mükellef olduğunu hatırlatan Muslu, “sağlık sorunu olmayan, yolculuk yapmayan her sağlıklı Müslüman’ın oruç tutması dinin bir emri ” dedi.

DENİZE GİRMEK ORUCU BOZAR MI?

Müftü Muslu basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Sorulardan biri oruçluyken denize girmenin orucu bozup bozmayacağına dairdi. Müftünün buna verdiği esprili yanıt günün konusu oldu.

SU SİZE GİRERSE ORUÇ BOZULUR

-”Orucu bozan şeyler bellidir. Denize girmek, banyo yapmak eğer ağzımıza burnumuza su kaçıyorsa dikkat etmemiz gerekir. Kişinin kendisinden emin bir şekilde serinlemesinde sakınca yoktur.

Normal zamanlardaki gibi yüzmek risktir. Bizim suya girmemiz önemli değil önemli olan suyun bize girmesi. Su bize giriyorsa oruç bozulur. Bu yıl Türkiye’de 16.5 saat oruç tutulacak.

ASTIM SPREYİ ORUÇU BOZAR MI?

-Astım spreyi, burun, kulak damlası orucu bozar mı deniyor. Vücuda dışarıdan besleyici sıvı giriyorsa orucu bozar. İlaçsa etkilemez ama besleyici ise orucu bozar.”

SADECE CİNSEL ORUÇ DEĞİL…

“Oruç sadece yemekten içmekten ya da cinsel arzu ve isteklerden uzak durmak değildir. Bunların yanı sıra bizim kemale ulaşmamız, daha olgun bir Müslüman olmamız için diğer azalarımıza da oruç tutturmamız gerekir. Elimize, gözümüze, ayaklarımıza da oruç tutturmaya çalışmamız, bizim Allah’a daha kısa sürede yakınlaşmamızı sağlar. Eli, gözü ayakları haramdan korumaya çalışmamız, takva üzerine bir hayat kurmamız lazım” .