Güney Koreli yetkililer: 368 değil, 180 kişi kurtarıldı

Çarşamba, 16 Nisan 2014 10:33

Güney Kore’de 477 kişi taşıyan feribot, henüz bilinmeyen bir sebeple sulara gömüldü. Sabah saatlerinde 368 kişinin kurtarıldığı bilidirilmişti ancak Güney Koreli yetkililer, kurtarılan kişi sayısını 180 olduğunu söyledi. İki yolcu ise öldüğü bildirildi.

Güney Kore’nin batı kıyısındaki Incheon limanından kalkan geminin, güneydeki Byungpoong Adası’nın yaklaşık 20 kilometre açıklarında sorun yaşadığı belirtildi.

Çoğu tatile giden öğrenci ve öğretmenleri Jeju Adası’na götüren feribot, henüz bilinmeyen bir sebeple yan yatıp, batmaya başladı.

Geminin imdat sinyali göndermesi üzerine bölgeye onlarca helikopter ve kurtarma gemisi gönderildi. Yan yatan feribot yaklaşık iki saat içinde büyük oranda sulara gömüldü.

Güney Koreli yetkililerden yapılan ilk açıklamalarda, 368 kişinin kurtarıldığı duyuruldu. Ancak yetkililer, daha sonra bu sayının gerçeğini yansıtmadığını belirtti.

AFP’ye konuşan sahil güvenlik yetkilisi, “Resmi sayı 180. 368 kişinin kurtarıldığı bilgisi nereden çıktı bilmiyorum” dedi.

Yetkililer, 295 kişinin bulunması için yürütülen çalışmaların sürdüğünü açıkladı.

Yolculardan en az 325’inin öğrenci ve öğretmenlerden oluştuğu açıklandı.

Kurtarılan yolcular, gemi batmadan önce büyük bir çarpma sesi ve gürültü duyduklarını belirtti. Kurtarma çalışmaları sürüyor.