Güney Kore’de batan geminin 280 yolcusu halen kayıp

Perşembe, 17 Nisan 2014 09:53

Güney Kore açıklarında 475 kişiyi taşırken batan gemideki 280′den fazla kişiyi arama çalışmaları sürüyor.

Güney Kore’de İncon (İncheon) limanından hareket eden yolcu gemisi, Jeju adasına öğrencileri taşıyordu. Arama çalışmalarına gün gece projektörler ve işaret fişekleri yardımıyla devam etti. Son bilgilere göre olayda en az 6 kişi öldü, onlarca kişi yaralandı.

Güney Kore yetkilileri sabah saatlerinde 368 kişinin kurtarıldığını açıkladı ancak daha sonra bir sayım hatası yapıldığı ortaya çıktı. Son gelen bilgiye göre kurtarılanların sayısı sadece 174.

Bazı öğrenciler hızla batan geminin pencerelerinden çıkarken, birçoğu denize atladı. Kaybolanları bulmak için dalgıçlar şu altında arama yapıyorlar. Kazazede bir öğrenci olayı BBC’ye şöyle anlattı: “Gemi yana yattı ve hiçbirimiz hareket etmiyorduk çünkü hareket etmenin tehlikeli olduğu söylendi. Durumdan tam haberdar değilim ama bana söylendiğine göre arkadaşlarım ve diğer arkadaşlar geçit kapandığı için kaçamamış. Görünüşe göre geçit suyla dolduğu için çıkamamış.”
Geminin neden battığı henüz belirlenemedi ancak tanıklar gemi yan yatmadan önce büyük bir darbe sesi duyduklarını anlatıyorlar.