Güney Kıbrıs’ta bankalar bugün açılıyor

Perşembe, 28 Mart 2013 09:28

page_kibris39in-guneyinde-bankalar-bugun-aciliyor_253719191Güney Kıbrıs’ta yaklaşık iki haftadır kapalı olan bankalar bu sabah açılıyor. Bankalardan çekilebilecek para miktarına sınırlama getirildi.

Aynı şekilde, yurtdışına çıkarılabilecek para miktarına da.

Güney Kıbrıs’taki hesaplardan kesilecek paraların da kaynaklık ettiği mali kurtarma programı hakkında geçen hafta anlaşma sağlanmıştı.

Güney Kıbrıs yönetimi halkın tepkilerine maruz kalıyor. Avrupa Birliği ve IMF’nin dahil olduğu kurutarma anlaşmasına göre 100.000 euronun üzerindeki hesaplardan bir seferlik vergi kesilecek.

Bankalar son olarak 15 Mart’ta açılmıştı. Para kullanmak isteyenler hakkındaki yeni önlemler KIbrıs’ın dışına çıkarılabilecek miktarın 1000 euro ile sınırlı olmasını da öngörüyor.

Yurtdışında kredi harcaması da 5.000 euroyu geçemeyecek.

Güney Kıbrıs’ta kriz mali bağı güçlü olan Yunanistan’da olumsuz etki yapıyor.

Atina’daki ana borsa endeksi dünkü işlemlerde yüzde 4 oranında değer kaybetti.

Bu gelişmeler arasında ülkenin en büyük bankası olan Kıbrıs Bankası’nın yöneticisi görevden alınmıştı.

Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu’ndan 10 milyar euroluk kredi almayı amaçlayan Kıbrıs, bu yolda 5.8 milyar euroluk tasarruf önlemleri almayı hedefliyor.

Financial Times gazetesine konuşan Kıbrıs Maliye Bakanı kontrollerin, yedi günden sonra tekrar gözden geçirilebileceği ve önlemlerin dışında bırakılan bankaların sayısının artırılabileceğini söyledi.

Kıbrıs Bankası Yürütme Kurulu Başkanı Yiannis Kypri ülkenin en büyük ticari bankasındaki görevinden alındığını bugün doğruladı.