Güneş Kremi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Perşembe, 24 Temmuz 2014 10:33

Zararlı güneş ışınlarınlarından korunmanın tek yolu kuşkusuz güneş kremi kullanmaktır. Fakat her güneş kremi de sizi yeteri kadar korumaz! Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre seçilmiş 1400 güneş kreminden sadece yüzde 8’i kullanıcıyı cilt kanseri ve erken yaşlanma sorunlarından korumuş (korkunç gerçek!)

Bu yüzden doğru güneş kremini seçmek çok önemli. Güneş kremi seçerken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları sizin için yazdık.

 

1- VİTAMİN A: Bazı güneş kremleri içine eklenen yaşlanmayı yavaşlatma amaçlı Vitamin A’nın (Retiyl palmitate), aksine cilt kanseri riskini arttırtığı ortaya çıkmış. Kremin içeriğine dikkat edin…

 

2- SPF (Güneş koruma Faktörü): UVA ışınlarını her zaman engellemiyor. Çoğu güneş koruma faktörleri UVB ışınlarını engellese de esas kırışıklara ve cilt kanserine neden olan UVA ışınlarını engellemez. UVA ışınlarını engellemesi için kremin içinde titanium dioxide( titanyum dioksit), zinc oxide (Çinko oksit) olmalı. Güneş kremini almadan önce içeriğini inceleyin.

 

3-SON KULLANMA TARİHİ: Kreminizi kullanmadan önce son kullanma tarihine bakın. Birçok kremin en fazla üç sene kullanımı vardır. Ayrıca güneşte bırakılan kremler işlevlerini kullanım sürelerinden önce yitirebilirler.

 

4- SU GEÇİRMEZ, GÜN BOYU KORUMA: Bu yazılara aldanmayın. Güneşte olduğunuz sürece kreminizi tekrar tekrar sürün.

 

5- LİKOPEN MUCİZESİ: Likopenli yiyecekler güneşin zararlı UVA, UVB ışınlarının etkisini azaltırlar. Likopen domates de bolca bulunur.

 

6- D VİTAMİNİ DE ŞART: Bağışıklık sisteminizi, kemiklerinizi güçlendiren, göğüs, kolon, yumurtalık, böbrek kanseri riskini azaltan çok önemli bir vitamin olan ve sadece güneşten alınabilen D vitamininin vücudunuza girmesi için kremlenmeden 10 dakika önce güneş banyosu yapılması gerekmektedir. Kremlenildiği takdirde D vitamini vücuda girmez.

 

7- SPF (Güneş koruma faktörü) numaraları: Numaralar büyüdükçe koruma da aynı oranda büyümez. Örneğin SPF 15, UVA ışınlarının yüzde 93’ünü engelliyorsa, SPF 30 ise yüzde 97 oranında engeller. SPF 50 ise yüzde 98.

 

8- KORUMA FAKTÖRLÜ MAKYAJ ÜRÜNLERİ: Koruma faktörlü makyaj ürünleri ve nemlendiriciler her 90 dakikada bir yenilenmedikçe ve bolca sürülmedikçe pek faydalı sayılmazlar. Ve birçok ürün UVA ışınından korumaz.

Daha detaylı bilgi için www.mutluguru.com tıklayabilirsiniz.

Hazırlayan: Müge Ersin

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store
ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play