Güllerin Savaşı: Erkekler bu cizide kadınlar sizin için savaşıyor

Salı, 16 Eylül 2014 16:40

Güllerin Savaşı yaz ekranının gözde işlerinden, yeni sezonda ise Cumartesi günleri reyting savaşında güç gösterecek. Basit bir zengin fakir çatışması ve sınıf farkından öte bir şeyler var bu dizide, Gülru ve Gülfem’in savaşından adını alan Güllerin Savaşı’nın konusu özetle şöyle: “İstanbul’un ‘öteki’ ucunda, babasının bahçıvanlık yaptığı köşkte büyüyen Gülru’nun (Damla Sönmez), 6 yaşından beri tek bir dileği vardır; büyüyünce köşkün güzeller güzeli kızı Gülfem (Canan Ergüder) gibi olmak. Gülru’nun Mert’le (Yiğit Kirazcı) ite kaka sürdürdükleri bir çocukluk aşkları vardır. Gülfem’in yıllar sonra evine dönmesiyle Gülru’nun çocuksu hayranlığı alevlenir. Gülru ile Gülfem’in unutulmaz aşkı Ömer (Barış Kılıç) Gülru’nun önce aklını, sonra kalbini karıştırıp, onu gerçek aşkla tanıştırırken hayaller ve gerçeklerin altüst olması kaçınılmazdır.”

Gelin, biraz derinlemesine bakalım diziye…

gulru-omer-gulfemGülru Neden Gülfemleşiyor?

Saf ve genç bir kız olan Gülru aynen idolü ve rakibi Gülfem gibi moda eğitimi almış. Sürekli etrafındakilerin üzerinde otorite kuran, kontrol sağlayan ve hayatıyla özenilen Gülfem’in Gülru için hedef olmasının dizide 6 yaşa denk getirilmesinin tesadüfi olmadığını düşünüyorum. 6 yaşın psikanalitik perspektifte denk düştüğü ödipal dönem (3-6 yaş) ile ilişkisi durumunu daha iyi anlamamıza yardımcı olabilir. Gülru’nun hayatında var olmayan anne onun hayatındaki tek güçlü kadın olan Gülfem’i kendisine rakip olarak görmesine neden olmuş görünüyor. Dizide uzun bir süre hayranlık olarak resmedilse de aslında Gülru için Gülfem ile ilişkinin çoktan silah kuşanılan bir savaş olduğunun ipuçlarını hikayeden topluyoruz. Dinlediği masallardaki karakterleri çocukluğunda Gülfem olarak resmeden Gülru’nun bu nedenle amacı bir masal kahramanı olmaktan ziyade Gülfem’in masalında onun yerine sahip olmak.

cihan-gülruİlk Zafer Cihan, İkinci Kale Ömer

Dizide Gülfem’in zayıf noktası, kardeşi Cihan, Gülru tarafından kazanılan ilk kale oldu. Halihazırda dizinin 10. Bölümünde bu kaleye bayrak dikildiğini de hep beraber gördük. Gülfem ile arasındaki mesafeden ve suçluluk duygusundan dolayı hasta kardeşi Cihan onun en zayıf cephesi, Cihan’ın Gülru’ya aşık olması ise aralarındaki savaşın öncü sebebi.

Gülru’nun sınıf atlama özentisi içinde kendinden düşük sosyal statüde çocukluk aşkı Mert ile duygusal ilişki yaşaması ise oldukça makul, onun kontrol altında tutabildiği ve otoritesini ilan ederek Gülfemleşebildiği tek alan, aslında bir nevi pratik bölgesi Mert. Güçlü kadın Gülfem için hizmetçisi Gülru ne kadar görünmezse, Gülru için de sevgilisi Mert o kadar görünmez. Üniversite mezunu Gülru’nun bu nedenle mahalle serserisi Mert ile ilişkisi sürüyor, bir nev-i bıçak bileme işlemi gibi. Gülru kendini Ömer ile olacak ilişkisine ve doğal olarak Gülfem ile meydan savaşına Mert ve Cihan ile hazırlıyor. Gülru’nun aslında değişimin ve Gülfem’e dönüşümün sinyallerini de veriyor. Gülru düşmanıyla savaşmak için önce düşmanına dönüşecek. 6 yaşında belirlediği rakibini bu kez Ömer üzerinden yaşanacak bir savaşla alt etmeye çalışacak.

Hazırlayan: Gizem Merve Kaboğlu

Yazının tamamı için:

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play