Gül: Twitter’ın kapatılması kanunen mümkün değil

Pazar, 23 Mart 2014 11:28

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Hollanda’ya hareketinden önce gazetecilere açıklamalarda bulundu. Twitter’ın kanunen kapatılmasının aslında mümkün olmadığını belirten Gül “Oralardaki bir sayfada birisi suç işliyorsa sadece o sayfa kapatılabilir, mevzuatımız bu şekilde. Bunun bilinmesini isterim” diye konuştu. Dinleme iddialarıyla ilgili “Benim bilgim dahilinde değil. Ama varsa herhangi bir korkum ya da kaygım yok” dedi.

İşte Gül’ün açıklamalarından satır başları:

SORU: Twitter yasağının ardından siz de tweet attınız. Bu yasağı siz de delmiş olmadınız mı? Bir de sizin imzaladığınız yasa sonucu böyle bir şey yapılabildi gibi bir algı var, bu algıya katılıyor musunuz?

“TWITTER’IN KAPATILMASI KANUNEN MÜMKÜN DEĞİL”

Bunları ve tekrar aynı şekilde geri dönme ihtimalini de düşüne, çünkü milyonlarca insanın beklentisi çok önem arz ediyordu, o yasayı imzaladım ama imzalarken de hükümetle yakın temas içerisinde konuştum ve 1 hafta içinde yasanın değiştirilmesini ve mahsurlu noktaların giderilmesi konusunda anlaştık ve nitekim bir hafta içerisinde de yasa değişti ve herhangi bir şekilde internetin ve bu tip platformların tamamen kapatılması kanunen aslında mümkün değil. Ancak oralardaki bir sayfada birisi suç işliyorsa sadece o sayfa kapatılabilir, mevzuatımız şu anda bu şekilde, bunun bilinmesini isterim ve bunu bilerek istismar edenlere de doğrusu fırsat vermemek gerekir.

“TWITTER KAPANMADI”

Twitter kapanmadı gördüğünüz gibi, kullananların sayısı ‘kapandı’ denildiği süreçte iki misli arttı. Bugünkü teknoloji bu şekilde. Hepimizin buna vakıf olmamız gerekir ve bunu bilmemiz gerekir. Zaman zaman bu tip büyük iletişim platformlarıyla problemler çıkabilir. Problemler çıkmadan büyük iletişim şirketleriyle çok sağlıklı diyaloglar ve iyi kanallar kurmak gerekiyor bugün. Bunlar yapılırsa ortaya çıkan problemler daha kolay çözülebiliyor. Bazen tabii ki haklı, gerçekten talepler söz konusu oluyor. Bunların hemen yerinde giderilmesi için de işte bu kanallara ihtiyaç var. Bu noktada biraz eksikliğimizin olduğu da gözüktü.

“KISA SÜRE İÇERİSİNDE GİDERİLECEK”

Bu tür platformların tamamen kapatılması mümkün değil. Danışmanlarım twitter’la iletişime geçti. Onlardan da en üst seviyede cevaplar karşılıklar geldi. Bunlar Türkiye gibi gelişmiş önemli bir ülke için hoş olmayan durumlar oluyor. Kısa süre içerisinde giderilecek. Sayın Bakanların hepsi seçim kampanyasında oldukları için Ankara dışındalar. Telefonla görüştüm. Onların burada bir temsilci olarak değil de bir avukat onların adına hareket edeceği bir kanal oluşmuş oldu. İfade özgürlüğü ile ilgili olmayan bazı haklı gerekçelerden bahsedildi. Bunlar twitter’ın merkezi tarafından anlayışla karşılanacaktır. Bu tip yasaklar en kısa sürede ortadan kalkacaktır.

DİNLEME İDDİALARI: KORKUM VE KAYGIM YOK

Ortaya çıkan durum şunu gösteriyor bazı devlet görevlileri kanunların kendilerine verdiği yetkiyi aşıp kendi başlarına birçok dinlemeler yapmışlar. Bunların hepsi suç. Bunlarla ilgili işlemler de hukuk içinde delillendirilmeli ve kanunlar çerçevesinde cezalandırılmalı.

Benimle ilgili ihtimal dışı diyemem. Ama bu konularla ilgili herhangi bir kaygım ya da korkum söz konusu değildir varsa böyle şeylerin ortaya çıkmasından. Benim böyle bir bilgim yok. Ama devlet ciddiyeti içinde her türlü tedbirler alınır. Eğer devlet görevlisi olarak kanunların verdiği istikamet bu dinlemeleri yapan insanlar kendi amaçları doğrultusunda bu tip dinlemeleri yapıp kanunsuz işler yaparlar da kimse ihtimal dışı olamaz. Böyle bir şey varsa benim bilgim dahilinde değil. Ama varsa böyle bir bilgim yok. Ama varsa herhangi bir korkum ya da kaygım yok.

SÜLEYMANŞAH SAYGI KARAKOLU VE İŞİD TEHTİDİ

Bazı ülkelerin ana vatanları dışında da toprakları vardır. Bunlar bazen adalar olur farklı kıtalarda olur. Bizim de ana vatan dışında tek toprağımız burasıdır. Ana vatan nasıl korunursa orası da aynı şekilde korunur.