Guardian’dan iddia: PKK silah bırakmaya yakın

Cuma, 8 Şubat 2013 11:23

İngiliz Guardian gazetesi, terörle mücadele kapsamında yürüten İmralı sürecini sayfalarına taşıyarak, “PKK’nın silah bırakmaya yakın olduğunu” ileri sürdü.

 PKK SİLAHLARINI BARZANİ’YE TESLİM EDECEK

Dört baş makalesinden birini bu konuya ayıran gazete; Irak’taki Kandil dağında yaklaşık 6-7 bin PKK’lının silahlarını teslim etme aşamasına gelinmesi için bazı engeller olduğunu, buna rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Kürt siyasilerin talep ve beklentilerinde büyük örtüşme olduğunu yazdı. Gazete ayrıca görüşmelerde anlaşma sağlanması durumunda Kandil’den inecek PKK’lıların, silahlarını Erbil’de Mesut Barzani’ye teslim edeceğini iddia etti. Gazete, PKK’nın en büyük kamplarının ve ana karargâhının Kuzey Irak topraklarında bulunduğunu, bu bölgenin de Mesut Barzani’ye ait alanlarda olduğunu hatırlattı.

 

Guardian, geçmişte problemin çözümü için atılan adımların “kazaya kurban  gittiğini”, hükümetin bu defa PKK ile görüşmeleri açık olarak ilan ettiğini, bunun eskiye göre önemli bir değişiklik olduğunu yazdı.

İKİ TARAFI DA ÖDÜLLER BEKLİYOR

Gazete, “İleride çok engel var; ama en azından karşılıklı konuşuluyor olması, onca yıkımdan sonra iyi olmalı. Kürt baharı olacaksa, 40 bin kişininhayatına mal olan çatışmaların sona ermesinin ötesinde, iki tarafı da ödüller bekliyor. Kürtler açısından uzlaşma, yeni bir anayasa ve terörle mücadele yasalarının değişmesi demek… Erdoğan’ı ise daha parlak ama bir o kadar da tartışma götürecek bir ödül bekliyor olabilir: Tam yetkili Başkanlık… Barış ve Demokrasi Partisi destek verirse, konuyu referanduma götürebilir”ifadelerine yer verdi.