Guardian: “Gül başkanlık mücadelesine gireceğinin ip uçlarını veriyor”

Pazartesi, 4 Kasım 2013 13:40

Abdullah Gulİngiliz gazetesinde dün akşam yayınlanan ve Simon Tisdall’ın yazdığı makalede Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün önümüzdeki yaz başkanlık seçimlerinde “otoriter lider” Erdoğana karşı yarışacağını söylendi. Cumhurbaşkanı Gül ile Suriye üzerine yapılan röportajda kendisine yöneltilen başkanlık ile ilgili soruya, şu an karar verilmiş birşey yok. Tüm seçenekler açık” diyerek aday olma ihtimalini reddetmesi Gül’ün başkanlık mücadelesine gireceği yönünde yorumlandı.

Yazıda ayrıca Erdoğan’ın 3 dönem üst üste başbakanlık yaptığı ve AK Parti iç tüzüğüne göre 4. dönem başbakanlık yapamayacağına yer verildi. Başbakan Erdoğan’ın buyüzden önümüzdeki yıl başkanlık seçeneğini elinde tuttuğunun da vurgulandığı yazıda bunun gerçekleşebilmesi işin Gül’ün gönüllü olarak çekilmesi gerektiğini bunun ise kesin olmadığı belirtiliyor.

Yazı da ayrıca mevki değişikliğinden de bahsediliyor. Cumhurbaşkanı Gül’ün başbakan olması ve Erdoğan’ın ise yetkileri genişletilmiş bir Cumhurbaşkanı olması ihtimali olduğu anlatılırken, bu görev değişikliği senaryosunun Rusya’daki Putin Medvedev görev değişimine benzeyeceğine değiniliyor.

Abdullah Gül’ün “biz rakip değiliz dostuz” sözlerine yer verilen yazıda Gül’ün Erdoğan’a nazaran alkol kullanımı ve başörtüsü konularında daha kucaklayıcı olduğu söyleniyor.

Gül’ün gezi protestolarının barışçıl kanadını ve polis şiddeti ile ilgili soruturmayı desteklediği ve Türk toplumunda daha geniş bir açılmanın gerekliliği görüşünde olduğunun anlatıldığı yazıda, Gül’ün bu noktalarda Erdoğan ile karşıt pozisyonda durduğu söyleniyor.
Makale ayrıca ismi açıklanmayan Türk bir işkadınının “Gül ile Erdoğan iyi polis kötü polisi oynuyor. Kazanan bir takımdalar. Neden takımı değiştirsinler?” sözlerine ye veriyor.